İçeriğe geç

6G Teknolojisi ile Yeni Çağ Başlıyor!

6G teknolojisi
6G Teknolojisi

6G teknolojisi açısından bir çok çalışma yapılmıştır. Şuan ki geleneksel ağlar, son teknoloji matematiğini, video inceleme ve analiz etme gibi ve siber güvenlik gibi bant alanı gerektiren hizmetlerde, modern bilgi işlemin genel taleplerini karşılayamamaktadır. Son zamanlarda, ağların araştırılmasının odağında , gelenekselleşmiş ağların oluşturulmasının sınırlanmasının üstesinden gelebilecek kavramlar olan ve yazılım tabanlı ağlar olan SDN ve NFV gibi ağlara büyük bir geçiş olmuştur. 

SDN, ağın yazılım uygulamalarını kullanarak kontrol edilmesine yarayan bir ağ mimarisi yaklaşımıdır. NFV, genel güvenlik ve şifreleme işlemleri gibi işlevleri sanal sunuculara taşımayı amaçlamaktadır. SDN ve NFV kullanıcılarının daha ekonomik ve verimli çalışmalarına yardımcı olabilmektedir. Şuanda iki ağın bir arada kullanılması şeklinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 

Koreli araştırmacılar şuan da mevcut geleneksel ağlara yeni hesaplama metotları ekleyerek birleşik bir SDN/NFV ağ mimarisi üzerinde çalışmakta ve öneriler sunmaktadırlar. Bilim adamları, Gelecekteki 6G Teknolojisi için SDN/NVF tabanlı altyapının dikkate alınmasının önemli olduğu üzerinde hem fikirlerdir. Gelecekteki bu teknoloji ticari bir kimlik kazandığında çeşitli bilimsel tekniklerde ve hizmetlerde kullanılabileceği düşünülmektedir.  

Bu yeni ağ mimarisi, farklı sorumluluklar için , farklı işlemciler kullanmayı amaçlayan, ince ayarlar yapabilen, ağ oluşturmayı optimize edebilen, genel bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu geniş çaplı çerçeve, izinsiz girişleri kontrol edebilen güvenlik duvarları ile korunması gibi bir çok birbirine bağlantılı olan hizmetleri sadece tek bir ağ bağlantısının kullanılmasına izin veren , dinamik hizmet zincirlerinin ve yoğun hesaplama sorumluluklarının , kaynağı açısından zengin bir sunucuya geçişinin kolaylaştırılmasını içermekte olan kod boşaltma işlemi ile desteklemektedir. 

6G teknolojisi
6G Teknolojisi

Tabi ki hizmet kalitesini ve sistem maliyetlerini düşünen araştırmacılar, ağ birikimlerinden doğan tıkanıklıkları önlemeyi, performans ve güvenlik olaylarını düzenlemeyi ve bunların pozitif şekilde arttırılmasını amaçlayan bir algoritma geliştirdiler. Ardından bu algoritmanın pratik olarak kullanılabilirliğini ölçmek için bu algoritmaların bir kaç tane oyuncak senaryosu ile birlikte oluşturdukları reel senaryoları da ele alıp değerlendirerek teste tabi tuttular. 

Gelecekteki 6G teknolojisi, yapay zekanın öğrenmekte olduğu, birbirleri arasında etkileşim kurdukları, sonuç odaklı olan ve uygulanması devamında bir yeni devrim yaratacak bir teknolojidir niteliğindedir. Tabiki yapay zeka yeni nesil teknolojilerin rehberi olma konumundadır. Bu teknoloji için yapay zeka , teknolojinin kendi kendini optimize etmesine katkı sağlayacak ve dinamik olarak kendini yönetmesine yardımcı olacaktır. Bilim adamları bu yeni teknoloji ve yapay zeka arasında bugüne kadar hiç eşi benzeri görülmemiş bir etkileşimin söz konusu olacağına inanmaktadırlar. Mesela 6G ağları belirli konular üzerinde veya belirli uygulamalar üzerinde gerekli değerlendirmeleri yapıp mevcut fiziksel ortama uygun olarak en uygun yapay zeka algoritmasını ve en doğru iletişim unsurunu tahsis edebilecek. Bu teknolojiyi herkesin kullanacağı ve kamuya eşsiz benzersiz yararlar sağlayacağı öngörülmektedir. 

Şu anda akıllı telefonların, sınırlı depolama alanları ve sınırlı olan bilgi işlem gücü akıllı telefonların yapay zeka algoritmalarını kullanmalarını engellemektedir. İşte tamda bu noktada 6G teknolojisi bu sorunları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. 6G teknolojisi yapay zeka etki bölgesi, geleneksel baz istasyonu, model deposu, veri tabanı ve uygulama sunucusu şeklindeki özellikleri bir çok rolü üstlenebilmektedir. 6G teknolojisi yapay zekanın sonuca varması noktasında bir çok katkı sağlamayı öngörmektedir. 6G ağı bütününde belirli kaynaklara göre düzenlenmekte olan yapay zeka alanları , uygun yapay zeka modeli, ağ kaynak planlaması ve veri paylaşımı noktasında uygun stratejiler sağlamayı öngörmektedir. 

Bu teknolojinin hayata geçebilmesi için bir araya gelen Japonya ve Finlandiya Telekom grupları bu ortak çaba ile büyük bir teknoloji devrimini hedeflemektedirler. Bu ortak çaba yeni nesil iletişim teknolojisini geliştirmek açısından çok değerli bir niteliktedir. Tabi ki bu 6G girişimleri ABD ve Japonya’nın bu teknoloji için 4,5 Milyar Amerikan Doları taahhüdünün ardından gelmektedir. Beyond 5G promosyon konsorsiyumu da 2030’da bu teknolojiyi ticarileştirmeyi hedeflemektedir. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.