İçeriğe geç

Bişektomi (Yanak Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır? 

Bişektomi (Yanak Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır? 

bişektomi

Modernleşen günümüzde erkek ya da kadın fark etmeksizin, kendini olduğundan daha genç ve güzel görmek isteyen kişiler sıklıkla estetik operasyonlara başvurarak ideal bir görünüme sahip olmak istemektedir. Bu cerrahi işlemlerden biri de bişektomi operasyonudur. 

Bişektomi diğer adı ile yanak estetiği olarak bilinmektedir. Yüzün daha hoş bir görünüm almasına yardımcı olan bişektomi sayesinde, daha belirgin elmacık kemikleri ile daha da ince bir yüz hattı elde edilir. 

Bişektomi Nasıl Yapılır?  

Bişektomi; yanakların içerisinde, yağ torbalarının hemen yanında küçük bir kesi yardımıyla yapılan bir operasyon çeşididir. İlk olarak hastaya lokal anestezi uygulandıktan hemen sonra cerrah yanak içine ufak bir kesi atar. Sonrasında doğal bir görünüm elde edebilmek için forseps ile yağ dokusu torbalarını ortadan kaldırır. Yağ torbalarının çıkarılmasından sonra yaraya özenle dikiş atılır. 

Bu işlem her iki yanağa da aynı şekilde uygulanır. İşlem sonunda cerrah, sıkılaştırıcı bandajlar ile operasyonu tamamlar. Bişektomi ayakta tedavi edilen bir işlem olduğu için, ameliyat yaklaşık olarak 30 ile 45 dakika aralığında sürmekte olup, hasta aynı gün taburcu olmaktadır. 

Kimler Bişektomi Operasyonu Yaptırabilir? 

Bişektomi operasyonu, normal ideal kiloya ve aynı zamanda yuvarlak yüz hattına sahip, 18 yaşından büyük hem erkek hem de kadınlara kolaylıkla uygulanabilmektedir. Aşırı şekilde kilolu ya da obezitesi olan kişiler ile 45 yaş üzerindeki hastalara önerilmemektedir. 

Bunlarla beraber bişektomi ameliyatına uygun bir hasta olup olmadığınızı anlamak için doktorunuz size bazı sorular sorup, bir takım testler isteyerek emin olmak isteyebilir. 

Bişektomi Operasyonu Öncesi  

Bişektomi operasyonu öncesi hasta yaklaşık olarak 1 hafta öncesinden alkol ve sigara içmeyi mutlaka bırakmalıdır. Çünkü, ameliyat sonrasında daha hızlı iyileşmenin sağlanması açısından bu oldukça önemli bir husustur. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçların da bırakılması gerekmektedir. 

Eğer sağlık sorunları sebebiyle devamlı olarak kullanılan ilaçlar varsa, bunlar işlemi yapacak hekime bildirilmeli ve hamile kadınlar ile ciddi sağlık sorunları olan kişiler işlemi yaptırmadan evvel kesinlikle bir doktora görünmelidir. 

Bişektomi Operasyonu Sonrası 

Bişektomi operasyonu sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya farklılık göstererek değişebilmektedir. Fakat genel açıdan değerlendirmek gerekirse, operasyondan sonraki yaklaşık ilk 14 günde hastalarda genel olarak iyileşme hali gözlemlenir. Bişektomi işleminden sonra yumuşak besinler ile soğuk içecekler, meydana gelebilecek olası kanamaların engellemesini sağlamaktadır. Bu süreçte hastaların güneşe maruz kalmaması da önemle tavsiye edilmektedir.  

Bişektomi Operasyonu Sonrasında Oluşabilecek Risk Faktörleri 

Bişektomi operasyonu sonrasında oluşabilecek risk faktörleri şu şekildedir: 

l Enfeksiyon, 

l Kanama, 

l Hematom, 

l Kesilerin çok zor iyileşmesi, 

l Seroma (sıvı birikimi), 

l Şişlik, 

l Yüz felci, 

l Kalıcı ağrılar, 

l Dil bölgesinde yaralanma, 

l Uyuşma ya da diğer hissiyat değişiklikleri, 

l Asimetrik şekildeki yüz hatları. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.