İçeriğe geç

Botoks Nedir? Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir? Botoks Nasıl Yapılır?

botoks

Genç görünmek birçok kişinin hayal ettiği bir durumdur. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Sadece yaşlanma ile birlikte ortaya çıkmayan çizgiler bazen aşırı mimik kullanımı ve genetik faktörlere bağlı olarak da görülebilir. Kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen çizgiler bazen erken yaşlarda bile sorun olabilir. Ancak günümüzde botoks uygulaması ile bu tarz problemlerden kesisiz kurtulmak mümkündür. Botoks uygulamasının çok fazla tercih edilmesindeki sebeplerden biri de işlem sonrasında normal hayata geri dönülebilir olmasıdır. Herhangi acı, zorlanma durumu olmadan rahatlıkla öğle arasında bile botoks uygulaması yaptırabilirsiniz. 

Botoks Nedir? 

 Çoğu kişi daha çok kaşlarının arasında, göz ve ağız çevresinde, burun kenarlarında bulunan ince çizgilerden ve kırışıklıklardan dolayı botoks işlemi yaptırmak ister. Botoks aslında ilk etapta koltuk altı terlemeleri, göz tembelliği, blefarospazm, servikal distoni rahatsızlıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Sonraları kaşların ortasındaki kırışıklıkları ortadan kaldırmak için kullanılmaya başlayan botoks günümüzde özellikle de kadınlar için ilk akla gelen estetik işlemlerden biridir.

Botoks işlemi sadece kırışıklıkları gidermez aynı zamanda koruyucu etkisi de vardır. Yüzde rahatsızlık verici olan çizgilerin tamamen ortadan kalkmasını sağlarken, çizgilerin daha derin hale gelmemelerini sağlar. Ter bezlerini bloke etme konusunda da başarılı olan botoks işlemi aşırı terleme sorunu olanlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. İlk kullanıldığı zamanlarda olduğu gibi hala servikal distoni rahatsızlığının tedavisinde de botoks işleminden faydalanılır. Diş gıcırdatma, migren ağrıları gibi sorunlar da botoks ile tedavi edilebilir. 

 Bazı kişilerin yüzünde her zaman korkma, şaşırma, kızgınlık gibi ifadeler söz konusudur. Bu istenmeyen ifadelerin ortadan kalkması için botoks işlemi uygulanır. Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen botoks güvenilir bir yöntemdir. Hedeflenen işleme göre de sinirlerle kasların ya da ter bezlerinin arasında bulunan elektriksel iletimi bir süreliğine durdurur. 

 Botoks uygulanan bölgedeki kırışıklıklar giderilecekse kasların kasılmasını sağlayan sinyaller geçici olarak felç olur. Kas hücrelerindeki kasılmanın önlenmesi ve kaslardaki sertleşmenin azalması durumu botoksun sonucudur. Yüz kaslarının bir süreliğine gevşemesi ile birlikte kırışıklıklar ve ince çizgilerin oluşmasının önüne geçilir. Bazı kadınlar üçgen yüz görünümüne sahip olmak isteyebilir. Bu durumda çene ucuna yapılan enjeksiyon ile üçgenimsi bir yüz şekli ortaya çıkarılmaktadır. 

Botoks İşlemi Nasıl Yapılır? 

botoks

 Kişide herhangi bir ağrıya neden olmayan botoks sadece enjeksiyon sırasında hafif bir ağrıya neden olabilir. Eğer botoks işlemi mimik kas hareketlerinde azalma amacıyla talep ediliyorsa mimik kaslarının içine botoks enjekte edilecektir. Eğer aşırı terlemenin ortadan kalkması hedefleniyosa deri içine botoks enjekte edilir. Enjeksiyon işlemine başlamadan yaklaşık 20 dakika önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Enjekte işlemi çok ince uçlu iğneler yardımıyla gerçekleştirilir. Bölgedeki kasların içine enjekte edilen seyreltilmiş botulinum toksini kişinin istediği görüntüye kavuşmasını sağlayacaktır. Ortalama 15 dakika süren işlem sonrasında kişi hayatına aynen kaldığı yerden devam edebilir.

Botoks işleminin etkilerini gözlemleyebilmek için en azından 1 gün geçmesi gereklidir. Bazen bu süre bir haftayı bile bulabilir. Etkisini 4-6 ay sürdürebilen botoks tekrarlanabilen bir işlemdir. İşlem sonrası bölgede hafif morarma ve şişlik durumları ortaya çıkması normaldir.  

Botoks İşleminin Etkisi Nasıldır? 

 Botoks işlemi, etkisi geçtikçe tekrarlanabilir olması nedeniyle zamanla mimik kaslarında kalıcı gevşemelere neden olacaktır. Bu da botoks yaptırmanız gereken aralığın git gide uzamasına neden olur. Yani ilk etapta 6 ayda bir botoks yaptırmanız gerekirsen zamanla yılda bir iki yılda bir gibi süreler söz konusu olur. Ayrıca botoks yaptırdıktan sonra tekrarlatmamak da cildinizdeki kırşıklıkların daha kötü hale gelmesine sebep olmaz. Bu konuda içiniz rahat olabilir. 5-6 seans sonrasında botoks işleminiz daha kalıcı hale gelecek, yeni bir seans için çok uzun zaman geçmesi gerekecektir. 

Botoks İşleminden Sonra Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler 

 İşlem sırasında kaslara enjekte edilen botulinum toksini çok zehirli bir maddedir. Eğer işinde uzman olmayan bir kişi tarafından işlem gerçekleştirilirse ölümle sonuçlanabilecek tehlikeler ortaya çıkabilir. Botoks sırasında enjekte edilen toksinin çok az miktarlarda olması son derece önemlidir. İşlemden sonra bazı yan etkiler görülebilir; 

 Mide bulantısı, 

 İşlemin yapıldığı kasların yakınındaki kaslarda geçici felç, 

 Bölgede ağrı, şişkinlik, kızarıklık ve kanama, 

 Mide bulantısı, 

 Yutmada ve konuşmada güçlük, 

 Grip semptomlarına benzeyen şikayetler, 

 Baş ağrısı, titreme, ateş, 

 Safre kesesinde işlev bozuklukları, 

 Ağızda kuruluk ve hırıltı, 

 Görme bozuklukları, 

 Vücuttaki kaslarda zayıflık. 

Botoks İşlemi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler 

botoks

 Botoks işleminden sonra normal hayatınıza hemen dönebilecek olsanız bile dikkat etmeniz gereken bazı noktala vardır. Bir süre ani eğilip kalkmadan uzak durmalısınız. Botoks işlemi sonrasında birkaç saat başınızı yüksekte tutmanız da tavsiye edilenler arasındadır. İlk duşunuzu ise botoks işleminden en az 8 saat sonra almalısınız. Duş sırasında mümkün olduğunca soğuk su kullanmak kısa sürede toparlanmanız adına faydalı olacaktır. İşlemden sonraki birkaç saat mimik hareketleri yapmak ya da gülmekten de kaçınılmalıdır.

Botoks uygulanan bölgenin temizliğine özen göstermeniz de gereklidir. Ayrıca operasyon sonrasındaki ilk birkaç gün bölgeye hafif hareketlerle masaj uygulayabilirsiniz. İşlemin yapıldığı gün spor yapmak ise kesinlikle uzak durmanız gereken bir durumdur. Botoks sonrasındaki 3-4 gün boyunca yüz üstü uyumaktan kaçınmalısınız. İşlem günü botoks yapılan bölgeye buz kompresi uygulamak da iyi gelecektir. Sauna, havuz ya da kuaföre gitmek de botoks yaptırdığınız gün uzak durmanız gereken davranışlardır.  

 Hamile ve emziren kadınlar ile kas rahatsızlıkları olanların botoks yaptırmamaları gereklidir. İşlemden önce aspirin ve bunun gibi ilaçların kullanılmaması gereklidir. Doktorunuz genel sağlık durumunuz hakkında yeterli bilgiyi sizden aldıktan ve bazı uyarılarda bulunduktan sonra botoks işleminizi yapacaktır. Bu operasyon mutlaka güvenilir bir yerde işinde uzman bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Aksi halde ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.  

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.