İçeriğe geç

Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır? 

casus yazılım
Casus Yazılım

Yazılım sektöründe durmaksızın bir çalışma mevcuttur. Bu yapılan çalışmalar insanlığın yararına yapılmakta olsa da yanlış kişilerin eline geçtiğinde büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bunlardan birisi ise casus yazılımlardır. Yüksek teknoloji casus yazılımla eşinizin veya hakkında bilgi edinmek istediğiniz birinin neredeyse bütün faaliyetlerinden haberdar olabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi izleniyor muyum telaşı içerisinde bu yazıda sizlere casus yazılım kullanarak izlenip, izlenmediğini anlatmaktadır. 

Casus Yazılım Nedir? 

 Casus yazılımdan korunmak istiyorsanız teknolojiye hâkim olmanız gerekmektedir. Casus yazılım bir kişinin rehber, arama geçmişi, fotoğrafları, dosyaları, maillerini, Instagram, Facebook gibi sosyal medya hesaplarını ve daha da fazlasına erişebilir. Bu yazılımlar daha çok cep telefonları için tasarlanmaktadır. 

 Casus yazılım cihaz sahibinin farkında olmadan Android ve İphone cihazlarda uzun yıllar çalışacak şekilde tasarlanmış yazılımlardır. Ancak 18 yaşından küçük bir çocuğun cep telefonunu casus yazılımla sadece anne ve babasının izlemesi yasaldır. Veya bir iş yerinde çalışıyorsunuz ve işveren firma size sadece şirket işleri için kullanmanız gereken bir telefon verdi. Bu telefonu da işvereniniz gerekli izinleri aldığı taktirde gözlemlemesi yasaldır. 

Casus Yazılım Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 

 Artık casus yazılım hakkında az da olsa fikir sahibi oldunuz. Peki, casus yazılımla izlenip izlenmediği mi nasıl anlayabilirim? Aşağıda yazmakta olan ipuçlarının telefonunuzda olup olmadığını inceleyerek ve kontrol ederek anlayabilirsiniz. 

Pil Seviyesinin Sürekli Düşük Olması  

 Casus yazılım telefonunuzun arka planında sürekli olarak çalışmaktadır. Yazılımın sürekli açık olması pil seviyesinin durmaksızın düşmesine sebep olacaktır. Bu sürekli dinleme yapılıp yapılmamasıyla durumuna göre değişmektedir. 

 Cihazınızın bataryası normalden daha düşük olduğunu görürseniz, cihazınızın dinlendiği anlamına gelebilir. Fakat başka bir uygulama tarafından pilin bitmediğine emin olmalısınız. 

Kod İçeren Mesaj Aldınız Mı?  

casus yazılım

 Genellikle kötü amaçlı yazılımlar hedef seçilen cihazlara mesaj göndererek kurulur. Telefon kullanan çoğu kişi bu ve buna benzer metinleri gördüğünde telefonunda casus yazılım kurulduğunu fark etmemektedir. Eğer gönderilen mesajı açarsanız telefonunuzu tehlikeye girmiş olabilir. 

Telefonunuzun Davranışları 

 Kullandığınız telefon son zamanlarda garip sesler duydunuz mu? Telefonunuz kasıyor, arızalı veya son zamanlarda durduk yere kapanıyor mu? Bunlara benzer garip davranışlar sergiliyorsa telefonunuz muhtemelen casus yazılım vardır. 

Telefonunuzu Casusu Yazılımdan Nasıl Korursunuz? 

 Kötü amaçlı yazılımların çoğalmasıyla birlikte birçok virüsten korunma yazılımı da üretilmiştir. Anti virüs programı kullanarak kötü amaçlı yazılımlardan korunabilirsiniz. Aynı zamanda gözden kaçırdığınız başka kötü amaçlı yazılımlardan ve casus yazılımlardan korunmanızı da sağlamaktadır. 

Telefonunuzu Sıfırlamak Çözüm Yolu Olmayabilir 

 Kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için genellikle telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerektiğini söylemektedirler. Ama yüksek düzey bir casus yazılım fabrika ayarlarına döndürmeniz bir şey ifade etmiyor. Ki bu işlemi gerçekleştirirken rehber, fotoğraflarınızı ve dosyalarınızın yedeklenmiş olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde casus yazılımdan kurtulayım derken telefonunuzdaki her şeyi silmiş olursunuz.  

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.