İçeriğe geç

Cv Nedir? Cv Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

cv

CV yani diğer bir adıyla ‘Özgeçmiş’ iş arayan birçok kişinin mutlaka hazırladığı bir belgedir. İşsiz olan yada mevcut işinden memnun olmayıp iş arayan birçok kişi CV hazırlayarak iş başvurusunda bulunmaktadır. Başvuru yapılan işe uygunluğu ölçmek için birçok firmanın insan kaynakları birimi en etkili CV’yi hazırlayan kişileri ön görüşmeye çağırmaktadır bu nedenle işe alımlarda büyük önem arz etmektedir. CV’de kişinin temel bilgilerinin dışında yetkinlikleri, hobileri ve kariyeriyle ilgili detaylı bilgileri yer almaktadır. 

İşe girişte kariyer kadar kendini pazarlama da oldukça önemlidir. Zira sahip olduğunuz yetkinlikleri ve özellikleri en iyi şekilde belirtmeniz ve işe uygun olduğunuzu CV’nizde belirtmeniz işe girişte sizi rakiplerden bir adım daha öne geçirebilir. İyi bir üniversite bitirmek, yabancı dil bilmek ve mesleki yeterlilik belgelerine sahip olmak her ne kadar işe girişte fayda sağlasa da baştan savma bir CV ile yapılan iş başvuruları insan kaynakları tarafından pek ciddiye alınmayabilir. Bu nedenle CV nedir sorusu büyük önem arz etmektedir. 

CV (Özgeçmiş) Nedir? 

CV yani özgeçmiş ‘Curriculum Vitae’ Latince kelimelerinden gelen bir kavramdır. Anlamı ‘hayat döngüsü’ olarak lanse edilmektedir. CV doldurmadan bir iş başvurusu yapabilmeniz günümüzde pek mümkün değildir zira özgeçmiş olmadan hiçbir firma sizi ciddiye almayacaktır. Bu nedenle CV oluşturma kariyer alanında büyük bir önem arz etmektedir. 

Üniversiteden yeni mezun olan birçok kişi hemen iş aramaya başlamakta ve CV oluşturma sürecine girmektedir. Bu süreç eğer donanımlı ve kendini geliştirmiş biriyseniz sizin için daha kolay geçecektir. Ancak kendinizi geliştirmediyseniz CV’nize yazacak bir şey bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz. CV’de temel kişisel bilgilerin yanı sıra eğitim hayatı ile ilgili detaylı bilgi verilir. Ayrıca katıldığınız eğitim ve seminerler gibi fayda sağlayacak aktiviteler ve etkinlikler de yine belirtilmelidir. İş başvurusunda ilk izlenimi oluşturan CV işe girişte de büyük önem arz etmektedir. 

CV Nasıl Hazırlanır? 

CV hazırlama sürecinde birçok kişi CV nasıl hazırlanır gibi araştırmalar yapmaktadır. Bunun sebebi ise birçok kişinin nasıl etkin bir CV hazırlayacağı konusunda bilgi sahibi olmamasıdır. Öncelikle CV hazırlamaya başlamadan önce kendinize bir taslak oluşturmalısınız. İnternet üzerindeki CV kalıpları yerine kendinize özgü bir özgeçmiş oluşturmanız size daha çok fayda sağlayabilir. 

Adım adım CV hazırlarken belirtmeniz gereken bilgileri inceleyebilirsiniz: 

1)Kişisel Bilgiler:

 Burada adınız, doğum yeriniz, yaşınız, medeni haliniz ve buna benzer bilgiler yer almalıdır. Kişisel bilgilerde kariyerinizle ilgili bilgiler vermek yerine sadece kendinizle ilgili temel bilgilere yer vermelisiniz. 

2)Eğitim Bilgileri: 

Eğitim durumunuz hakkındaki bilgileri detaylı bir şekilde vermeye özen gösterin. İlkokuldan başlayarak başlama ve bitirme tarihlerine, okuduğunuz bölümle ilgili bilgilere ve not ortalamanıza bu bölümde yer verebilirsiniz. 

3)Yetkinlikler: 

Bu bölümde sahip olduğunuz sertifikalar, katılmış olduğunuz seminerler, mesleki açıdan size katkı sağlayacak aktiviteler belirtilebilir. Hobilerinizi de yine bu bölümde belirtebilirsiniz. 

4)İş Tecrübesi: 

Daha önceden çalışmış olduğunuz işleri giriş çıkış tarihleriyle beraber listeleyebilirsiniz. Özellikle son ayrıldığınız işi belirtirken neden de belirtmeniz kendinizi açıklamanız yönünde faydanıza bir eylem olabilir. 

5)Referanslar: 

Bazı firmalar işe alımlarda referans kriterine daha fazla önem verebilirler. Özellikle çalıştığınız iş yerinden yöneticilerinizin size referans olması işe girişte size artı bir puan kazandırabilir. Başvuru yapmış olduğunuz pozisyon için yeterli olup olmadığınızı insan kaynakları yetkilileri referanslarınızla iletişime geçerek öğrenmek isteyebilir. Bu nedenle minimum 2 adet referansınızın olması CV’nizin daha etkili olmasını sağlayacaktır. 

6)İletişim Bilgileri: 

Olmazsa olmaz bölümlerden birisi de iletişim bilgileridir. Bunu kişisel bilgiler bölümünde belirtebileceğiniz gibi ayrı bir başlıkta da belirtebilirsiniz. Cep telefonu, mail adresi veya size ulaşılabilecek ikinci bir telefon numarası bu bölümde yer almalıdır. 

cv
Cv

Bu başlıklara ve bilgilere eksiksiz bir şekilde CV’nizde yer vermelisiniz. Bunun dışında CV nasıl hazırlanır sorusunun bir diğer cevabı olarak da resmi bir dil ön plana çıkıyor. CV de bilgi verirken veya kendinizi tanıtırken resmi bir dil kullanmalı ve ciddi olmalısınız. Bu sizin işe verdiğiniz önemi gösterecektir. 

CV hazırlarken net olmalı uzun bir özgeçmiş hazırlamak için ekstra bir çaba sarf etmemelisiniz. İnsan kaynakları her CV’ye belli bir süre ayırmakta ve anahtar kelimelere göre CV havuzundan aday seçmektedirler. Bu nedenle uzun cümlelerle dikkat dağıtmak yerine bilgilerinizi kısa ve net bir şekilde vermeye özen göstermelisiniz. 

CV hazırlama sürecinde kendinizi bir anlamda pazarladığınızı unutmamalısınız. Bu nedenle iyi yönlerinizi ve şirkete fayda sağlayacak özelliklerinizi etkin bir şekilde belirtmenizde fayda var. Bunu da kendinizi geliştirdiğiniz yönlere dikkat çekerek gerçekleştirebilirsiniz. 

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

CV hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Uzun uzadıya tüm hayatınızı anlatmak yerine kısa ve öz bir şekilde ön yazı oluşturmalısınız. Sürekli kendinizi övmemeli ve doğal bir biçimde kendi özelliklerinizi belirtmelisiniz. Özgüvenli olmalı ancak kendini beğenmiş biri izlenimi oluşturmaktan da kaçınmalısınız. 

Başvuru yapmış olduğunuz pozisyonla ilgili size fayda sağlayacak bir yetkinliğiniz varsa bunu belirtmelisiniz. Saygılı bir dille mutlaka ön yazı kısmı oluşturmalı ve bu işi neden istediğinizi de belirtmelisiniz. Beni lütfen işe alın gibi cümlelerden kesinlikle kaçınmalısınız. 

Başvuru yaptığınız pozisyona ve iş alanına göre kendinize farklı CV’ler oluşturarak başvuru yaptığınız işe daha uygun özelliklerinizi ön plana çıkararak özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.