İçeriğe geç

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

drone kullanım alanları
Drone kullanım alanları

Drone veya da İnsansız Hava Araçları, günümüzde artık pek çok alanda kullanılmaktadır. Son yıllarda çok daha popüler hale gelen drone’lar, gerek trafikte gerek reklamcılık sektöründe gerekse de taşımacılık alanında sıkça karşımıza çıkmakta, hayatımızı oldukça da kolay hale getirmektedir. Gelin şimdi hep birlikte, drone’ların hangi alanda karşımıza çıktığını detaylı bir şekilde inceleyelim… İşte drone kullanım alanları 

Drone ile taşımacılık 

Özellikle de kısa mesafelerde hem teslimat hem de taşımacılık alanında drone’ların kullanıldığını söyleyebiliriz. Bazı ülkelerde bu ürünler ile posta dağıtımları yapıldığını da belirtmek isteriz. Ayrıca, internetten verilmiş olan yemek siparişlerinin dağıtımı da drone’larla yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren pek çok şirket de taşımacılık alanında drone’lara yatırım yapmaktadır. 

Drone’ların alt kısmına yerleştirilmiş olan özel bir mekanizma sayesinde, yükler kolaylıkla taşınabillir hale gelmektedir. Markette ya da bakkallarda yapılan alışverişten sonra, alışveriş torbaları drone altında bulunan özel keseye yüklenmekte ve torbalar kapıya kadar kolayca ulaştırılmaktadır. 

Trafik 

drone kullanım alanları
Drone kullanım alanları

Bazı durumlarda polislerin, kural ihlali yapan kişileri tespit etmekte güçlük çektiklerini görmekteyiz. İşte tam da bu noktada, drone’ların devreye girdiğini, polislere çok büyük kolaylıklar sağladığını söylemek isteriz. Aslında drone’lar burada, bir nevi polislerin görevini üstlenmektedir. Bu şekilde ise kuralları ihlal eden kişiler kolayca tespit edilebilmektedir. Gelecek yıllarda drone’ların sıkışık olan trafikte çok daha aktif olacağını belirtmek isteriz. 

Yangın Söndürme 

Drone’ların uzun zamandan beri yangın söndürme işlemlerinde aktif bir şekilde rol aldığını söyleyebiliriz. Orman ya da çok sık ağaçlık olan bölgelerde yani normal şartlarda yangın söndürmeye müdahalenin olmadığı anlarda, dronle’lar imdada yetişmektedir. Uzaktan çok rahat bir şekilde kontrol edilebilen drone’lar, özel haznelerinde yer alan suları havadan rahatlıkla boşaltarak yangın söndürme işlemini kolayca gerçekleştirebilmektedir. 

Reklamcılık 

Drone’lara pek çok alanda sıklıkla rastlamaktayız. O alanlardan biri de reklamcılıktır. Reklamcılık sektöründe oldukça sık karşımıza çıkan drone’lar, hem havadan çekilen video ve fotoğraflar hem de tanıtım amacıyla çok fazla kullanılmaktadır. Bu vesileyle drone’lar, uzaktan rahatlıkla kontrol edilmekte, istenilen bölgelerin görüntüleri de kolayca çekilebilmektedir. Drone’ların altına yerleştirilen kamerayla yapılan çekimler, uzaktan kumanda aracılığıyla en doğru şekilde kontrol edilmektedir. 

Arama kurtarma çalışmaları 

Ulaşılması çok zor olan bölgelerde drone’lar, oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri olan arama kurtarma faaliyetlerinde de drone’lardan yararlanıldığını görmekteyiz. Full HD bir şekilde kayıt yapabilme özelliği olan kamera ve manyetik dalgaları en iyi şekilde algılayabilen sensörden oluşan bir modül yardımı ile drone’lar, kolaylıkla arama kurtarma cihazına dönüşebilmektedir. 

Video kameralar havadan çekimler gerçekleştirdiğinde, özel manyetik dalgaları algılama özelliği olan sensörler, yaşam belirtisi olan her bölgeyi rahatlıkla tespit edebilmektedir. Bu çok özel olan kamera ve sensörler, drone’lara kolaylıkla entegre edilmektedir. Bu vesileyle İnsansız Hava Araçları anında arama kurtarma drone’una dönüşebilmektedir. Sistemin çok önemli bir avantajı da bulunmaktadır. Deniz, göl ya da nehirlerdeki boğulma olaylarına karşı havadan anında tespit edilebilmesi, sistemin en önemli özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Drone ile Gazetecilik 

Drone’lar gazetecilere de çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Drone’lar, profesyonel kameraların dışında, çekilmesi oldukça zor olan görüntüleri çekip belli bir süreye kadar kaydetmektedir. Bu durum da hem gazetecilik hem de TV sektörüne önemli katkılar sağlamakta, kişilerin işlerini de bir hayli kolaylaştırmaktadır. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.