İçeriğe geç

Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk

Yakutistan Cumhuriyeti (Yakutsk) Şehri Nerededir? 

yakutsk

 Yakutsk günümüzde Rusya’da kan dondurucu soğukluğuyla yaşam mücadelesi veren 2012 verilerine göre 282.419 kişilik nüfusu barındırmaktadır. 

 Yakutsk şehri bilinen verilere göre 1632 senesinde Lena Nehri kenarlarında kurulduğu bilinir. 

 Şaşırmamak elde değil çünkü bu şehir Sibirya’dan bile soğuk denilecek kadar abartılası bir şehirdir. 

 Kış aylarında bu şehirde yolda adım atmak bile o kadar güçtür ki -60°C leri geçen bir buzul şehrinden bahsediyoruz. 

 Kışın giydiğimiz kaban ve kalın giysilerin burda tam olarak yetersiz kaldığını söylersek hiç yanlış olmaz. -60°C soğukluklar için kaban oldukça ince kalır. 

İnsanlar Yakutsk Şehrinde Neden Yaşamını Sürdürüyorlar? 

 Elbette Yakutsk şehrinde yaşam sürdürenlerinde bir nedeni var. Belirli kısımlarda elmas, gümüş, altın, kömür kaynaklarının bol olarak olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Elbette havanın temiz keskin olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. 

-60°C Soğukluğun Vücut Üzerinde Etkileri Nelerdir?

yakutsk

 Vücut üzerinde neler olacağını az çok anlamamak mümkün değil. 15 dakikadan uzun süren dışarıda bulunmalarda kişinin yüz bölgesinde, kulaklarında, burnunda soğuk sebebiyle ciddi yanıklar görülebilir. En kötü ihtimal ise ölüm ile sonuçlanabilir. 

Araba İhtiyaçları Olacağından -60°C Soğukluğa Nasıl Etkisi Vardır? 

 Yakutsk şehrinde yaşamını sürdüren halk genelde araçlarını durdurmazlar. Çünkü arabalarının tekrar çalıştırılmasının mümkün olmayacağını da bilirler. Bu yüzden halkın arabaları günün 7/24 ‘ ü çalışır durumda bırakılır. Soğuklar sebebiyle tren yollarının inşası da mümkün olamayacağından böyle bir girişimde de bulunulmamıştır. 

Şehirde Normal Sıcaklık Kaç Derece Kabul Edilir? 

 -45°C normal olarak kabul edilmiştir. Fakat -40°C lerde hayatın akışı normal şekilde yürür. 

 Ülkede resmi tatilin ilanı için bu soğukluk -52°C’ nin aşağısında inmesi şart koşulmuştur. 

 Halkın yaşamını sürdürdükleri evlerdeki balkonları buzdolabı niyetine sayılmış olup çoğunluk olarak buzdolabına ihtiyaç duymuyorlar. 

Yakutsk Ne Kadar Tehlikeli? 

 Yakutsk; Şehirde donmuş toprak soğuğu olduğundan dolayı açıkça zengin olduğu bir konu fosildir. Buda sıradışı bir derecede metan gazını bulundurduğu anlamına gelir. Yakutsk şehri aslında insanlığın bir kısmını yok edebilecek bir canlı bomba haline geliyor. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.