İçeriğe geç

Dünyanın En Uzun Savunma Duvarı Çin Seddi

Dünyanın En Uzun Savunma Duvarı Çin Seddi

çin seddi

Yüzyıllardan beri bahsi geçen bu Çin Seddi neden ve niçin yapıldı? Sizler için araştırdık ve tüm bilgileri sizlere aktarmak istedik. Dünyanın en uzun savunma duvarı olarak kabul edilen ve tarih kitaplarında oldukça yer alan Çin Seddi , Çin’in Kuzeybatısında yer almaktadır.

 Çin’in kuzeybatısında yer alan Çin Seddi adından da anlaşıldığı gibi bir şey veya bir şeyler için set kurulmuş. Çin Seddi o kadar uzun ve geniş ki, uzaydan bakıldığında sanki ince ve uzun bir nehiri andıran görüntüler görülüyor. 

Çin Seddi o kadar uzun bir settir ki Po Hay deniz körfezinden , Gobi çölünün güneyine kadar uzanır. Çin Seddi’nin ilk temelleri yaklaşık olarak M.Ö 7. yüzyılda Vhu Krallığı tarafından Henan şehrinde atılmıştır. Temellerinin ilk atıldı zamanlarda Çin Seddi o kadarda uzun değilmiş.

Ancak Zaman içerisinde Hun , Moğol ve Tunguzların saldırılarından rahatsız olan Çinliler , o dönemin imparatoru olan Quin Shin Huang , düşmanlarının saldırılarını engellemek amacıyla seti boydan boya yaptırmış. İşte bu dönemden sonra neredeyse her gelen imparator Çin Seddi’ni biraz daha uzatmış ve en son Ming Hanedanı , saldırılardan yıpranmış olan setin tamamını onartmış ve tam bir savunma duvarı haline getirmiş. 

Çin Seddi’nin Uzunluğu 

Çin Seddi’nin uzunluğu şuanda yıkıntılarla beraber 10.000 km uzunluğunda bilinmektedir. Çin Seddi’nin duvar boyu ise 7 ile 10 metre arasında değişmektedir. Zamanından kalma duvarların arkasında bir çok okçu kulesi , siperler ve gözetleme kuleleri bulunmaktadır. 

Çin Seddi’nin Genel Özellikleri 

Çin Seddi’nin genel olarak bazı özellikleri de vardır. Hem dünya açısından hemde kendi özelliklerinden karma yaparak sizlere sunmak istedik. Çin Seddi’nin genel özellikleri şu şekildedir; 

  • Çin Seddi’ne gidecek olursanız , yaklaşık olarak her 9 kilometrede bir fener kulesi görebilirsiniz. 
  • Taban kalınlığı 7 , üst kısım kalınlığı ise 6 metre civarındadır. 
  • Çin Seddi o kadar uzundur ki , Türkiye’nin çevresini 2 kere dolaşabilir. 
  • Çin Seddi yaklaşık olarak 1.800.000 işçi çalıştırılarak yapıldığı varsayılmaktadır. Bu nedenle en çok insan çalıştırılarak yapılan bir eserdir. 
  • Set duvarları üzerinde çalışan işçilerin bazılarının isimleri ve çizilmiş resimlere rastlayabilirsiniz. 
  • Tarih boyunca bir çok saldırı gören Çin Seddi , zaman zaman geçilirken zaman zamanda ciddi anlamda bir savunma seti haline gelmiştir. Çin Seddi UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer almaktadır.  

Çin Seddi ve Türkler

 Belki bir çok yerde duymuşsunuzdur. “Çinliler , Türklerden korktuğu için Çin Seddi’ni yaptı” şeklinde konuşan bir çok insan vardır. Bakalım bu söylenti doğru mu? Değil mi? 

Çin Seddi’nin inşası ve devam etmesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi de Türk boylarındandır. Türk boyları , Çin Seddi’nin kuzeyine sürekli olarak akın düzenliyorlarmış. Çinliler bu akınların kesilmesi için setin kuzey tarafını oldukça ilerletmişler ve Türk boylarının akınlarını kesmek istemişler. 

Buradaki en önemli olan şey Çin Seddi’nin kuzey bölgesinde bulunan taşların kalınlığı diğer set duvarlarına göre oldukça kalın yaptırılmış. Bu da Türk boylarının düzenli ve sağlam akın yaptığının göstergesidir. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.