İçeriğe geç

En Mutlu Ülkeler Sıralaması – En Mutlu 10 Ülke 

En Mutlu Ülkeler Sıralaması – En Mutlu 10 Ülke 

En mutlu ülke

Her iki yılda bir yapılan anketler ile sıralamaya giren en mutlu ülkeler belirleniyor. 2021 yılında yapılan anketlere göre ortaya çıkan listede en mutlu ülkeler belirlendi. Bu sene 149 ülke arasında yapılan bu anket değerlendirmesine göre ortaya çıkan mutlu ülkelerin sıralaması geçtiğimiz günlerde açıklandı. 

Her iki yılda bir Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın düzenlediği bu anketler sıralamaya katılan ülkelerin haklı arasında bazı kriterlere göre yapılıyor. Dünyanın en mutlu ülkesini seçmek için ülkelerin halkının yaşama kaliteleri ile şu faktörler baz alınarak yapılıyor. 

l Ülkede kişi başına düşen GSYİH oranı baz alınıyor. 

l Ülkelerde halkın ortalama yaşam süresi baz alınıyor. 

l Ülkede devlet tarafında sosyal desteğin oranı baz alınıyor. 

l Ülke halkının güveni ve yolsuzluk sınırı baz alınıyor. 

l Ülke halkının verdikleri yaşamsal kararlar alırken hissettikleri özgürlük ve ya korku baz alınıyor. 

l Ülkede halkın refah seviyesi temel alınıyor. 

2021 yılında yılanda yapılan en mutlu ülke sıralaması önceki yıllara nazaran biraz daha buruk biraz daha farklı konular ele alınarak yapıldı. 2021 yılında yılanda yapılan en mutlu ülke sıralaması bu sefer sıralamaya giren ülkelerin dünyaca yaşadığımız covid19 virüsünü nasıl yönettiği ve bu virüs ile ne mücadelesinde kadar başarılı olduğu da temel alınarak mutluluk kriterlerine eklendi. 

En Mutlu Ülkeler Sıralamasına Göre Açıklanan 2021 Sıralaması  

Geçtiğimiz günlerde birleşik devletlerin düzenlediği en mutlu ülkeler listesi açıklandı. En mutlu ülkeler listesindeki sıralamaya göre birinciliği alan ülke Finlandiya aldı. Bu yıl açıklanan sıralamada Türkiye önceki yıllara bakarak bu sene maalesef 11 sıra gerileyerek 104. sırada kaldı. Dünyanın en mutlu ülke sıralaması şu şeklide açıklandı: 

1. Seçilen Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi oldu. 

2. En mutlu ülke Danimarka oldu. 

3. En mutlu ülke İsviçre oldu. 

4. İzlanda 

5. Hollanda 

6. Norveç 

7. İsveç 

8. Lüksemburg 

9. Yeni Zelanda 

10. Avusturya olarak devam en mutlu ülke sıralamasında Türkiye 104 sırada yer alırken listede en son sırayı da 149. Olan Afganistan oldu. Afganistan’ı bu yıl yapılan sıralamada listede en sona atan faktörde covid19 döneminde bu virüsle verdiği mücadelede başarısız olması ve ülkesinde covid19 virüsü sebebi ile pek çok kayıp verdiği mazeret gösterildi. Afganistan dört yıldan bu yana üst üste hep sonuncu en mutlu ülke unvanını alıyor. Bu ülkenin mutsuzluklarından birisi ülkede yaşanan savaşlar ve bir diğeri de korona oldu. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.