İçeriğe geç

Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

erasmus
Erasmus

Üniversitede okuyan pek çok öğrencinin merak ettiği konulardan bir tanesi de erasmus programı. Bu programa katılarak farklı ülkeleri görmek, oraların kültürüyle tanışmak ve yaşamıyla ilgili deneyim kazanmak için erasmusa nasıl başvurulur sorusu için de cevap aranmaya başlanır. Bu yazıda size erasmus hakkında genel ve erasmus vizesi nasıl alınır sorusuna cevap bulabileceğiniz bilgilere yer vereceğiz. 

Erasmus Programı 

Erasmus programı; üniversiteler ile yüksek öğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliği yapmaları için teşvik amaçlı kurulan bir programdır. Erasmus aynı zamanda bir Avrupa Birliği programıdır. Bu programa dahil olan öğrenciler ve personeller farklı üniversitelerin ürettiği projelerde yer alarak, bu proje kapsamında mali destek sağlanabilmektedir. Başka ülkelerin üniversitelerindeki erasmus programlarına katılarak, sizde farklı kültürlerle tanışabilir ve deneyimler edinebilirsiniz. Peki, hangi ülkeler erasmus programı için diğer ülkelerden öğrenci kabul ediyor? 

Erasmus Programına Dahil Olan Ülkeler 

Program dahilinde gidebileceğiniz birden fazla ülke seçeneği vardır. Bunlar: 

– Almanya – İtalya – Belçika 

– Bulgaristan – Danimarka – Estonya 

– Finlandiya – Fransa – Yunanistan 

– İrlanda – Letonya – Litvanya 

– Makedonya – Avusturya – Lüksemburg 

– Polonya – Romanya – Malta 

– Slovakya – Slovenya – İsveç 

– İsviçre – Macaristan – Türkiye 

– Çek Cumhuriyeti – İspanya – Kıbrıs 

– Lihtenştayn – İzlanda – Norveç 

Erasmusa Başvuru Nasıl Yapılır? 

erasmus
Erasmus

Üniversiteler, bazı kriterlere göre öğrencileri belirler. Bu nedenle erasmusa nasıl başvurulur genel bilgi olması amaçlı bazı kriterlerden bahsedebiliriz: 

– Öğrenciler, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı Merkezi’nin kriterlerine göre belirlenir. 

– Erasmus başvurusu için öğrencinin toplam not ortalaması önemli bir değerlendirme kriteridir. 

– Erasmus başvurunuzu, Erasmus kapsamında yer alan yüksek öğrenim kurumuna yapmanız gerekir. Üniversitenin Eramus üniversitesi beyannamesine sahip olduğundan emin olmalısınız. 

– Erasmus programına başvuru yapabilmeniz için, hem sizin üniversitenizin hem de başvuru yapacağınız üniversitenin Erasmus kapsamında olması gereklidir. 

– Programa başvuru, seçim ve sınav tarihlerini her üniversite kendi takvimine göre belirler. Bu yüzden konuyla ilgili gerekli doğru bilgileri üniversiteden almayı ve teyit etmeyi unutmamalısınız. 

Erasmus Hibesi Nedir?

Erasmus programı kapsamında erasmus hibesi alabilmeniz de söz konusudur. Belli bir dönem boyunca erasmus için başka bir ülkede yaşamınızı sürdürebilmek için finansal desteğe ihtiyacınız olacağı da bir gerçek. Bunun için erasmus hibesi için başvuru yapabilirsiniz. Erasmus kontenjanı dahilinde olan öğrencilerin yurt dışı konaklama ve benzeri temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için sağlanan bu destek, kredi niteliğinde değildir. Yani öğrencilerin bu desteği geri ödenmesi istenmez.

Erasmus kontenjanına dahil olamayan öğrenciler ise kendi finansal kaynaklarıyla erasmus programına başvuru yapabilirler. Erasmus programı dahilinde konaklama yeri sağlamak okulun sorumluluğu değildir. Öğrencilerin konaklama yeriyle ilgili organizasyonu kendilerinin yapması gerekir. Bu konuyla ilgili yardıma ihtiyacı olan öğrenciler, AB ofisleriyle iletişime geçebilir ve onlardan danışmanlık alabilirler. 

Erasmus Programı İçin Sponsorum Olmalı mı? 

Erasmus programı dışında bir eğitim programıyla yurt dışında okumaya gidiyorsanız, sponsorunuz olmalıdır. Bunun için de eğitim göreceğiniz üniversiteye sponsor evraklarınızı sunmanız gerekir. Eğer Erasmus Hibesi alacaklar arasındaysanız, o zaman sponsor evrakları sunmanıza gerek kalmayacaktır. Hibe alacağınıza dair resmi yazının üniversiteniz tarafından ülke başkonsolosluğuna bildirilmesi yeterli olacaktır. 

Sponsor olacak kişinin; birinci dereceden yakınınız olması ve yurt dışında okuyacağınız süre boyunca sizin eğitim ile konaklama masraflarınızı karşılayabilecek finansal kaynaklara sahip olması gerekir.  

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.