İçeriğe geç

Findeks Kredi Puanım Kırmızı, Kredi Çekebilir Miyim?

findeks kredi notu
Findeks kredi notu

Parasal ihtiyacı bulunan vatandaşlar, çözümü banka kredisinde arar. Bankalardan kredi çekmek, bazen çok kolay olabileceği gibi bazen de çok zorlu olmaktadır. Bankalardan kredi çekebilmek amacıyla kredi notunun iyi biri derecede olması gerekir. Findeks kredi puanının kırmızı olması durumunda neler yapılması gerektiği ile ilgili detaylar makalenin devamında… 

Öncelikli olarak Findeks kredi puanı nedir? Sorusunun cevabını yanıt bulmak gerekir. 

Findeks Kredi Puanı Nedir?  

Tüketicilerin, gelecek 12 ay içerisindeki borç yükümlülüklerini yerine getirme olasılıklarını tahmin edebilmek amacıyla hesaplanan nottur. Kredi notu, yalnızca kredi kullanırken değil; beyaz eşya, cep telefonu, ev ya da araç kiralarken başvurulan çok önemli bir göstergedir.  

Findeks kredi puanı, bankadan kredi çekmek isteyen tüketicilerin, kredili mevduat ile kredi kartı hesabı borç ve yükümlülüklerini ödeme alışkanlıklarına, yeni kredili ürün ile kredi kullanım yoğunluklarına ve borç durumlarına göre hesaplanan puandır.  

Findeks kredi puanı 1-1900 arasında değişiklik gösterir. 1’den 1900’e doğru gidildikçe risk seviyesinde azalma meydana gelecektir. 

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?  

İki yöntem kullanılarak Findeks kredi puanının öğrenilmesi mümkündür. İlk yöntemde, Findeks kredi puanı talep eden kişi; Findeks mobil şube ya da internet şubesi uygulamasından paylaşım ayarlarını kullanmak suretiyle raporun paylaşılmasını talep ettiği kişi veya kurumun TCKN ya da VKN girerek ön onay verebilir. 

İkinci yöntemde ise findeks internet şubesi veya mobil şubelerden findeks kredi notunun alınması talebinde bulunan kişinin bilgileri girilir ve daha sonrasında ise kişiye SMS atılır ve findeks kredi notunun paylaşıma açılması açısından izin talebinde bulunulur. Olumlu bir şekilde cevap verilmesi halinde onay verilir.  

Findeks Kredi Puanı Kırmızı (Düşük ) Olması, Kredi Çekilmesine Mani Midir? 

Evet, findeks kredi puanının kırmızı olması, kredi çekilmesine engel teşkil eder. Kredi notu kırmızı olduğu halde kredi talebinde bulunmak isteyen bir vatandaşın, 12 ay vade ile nakit avans kullanması mümkündür. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin aktif ve hızlı yöntemi de düzenli bir şekilde kredi kartı kullanmaktır.   

Findeks Kredi Puanı Kırmızı İse Kredi Nasıl Çekilir? 

findeks kredi notu
Findeks kredi notu

Bazı durumlarda findeks kredi puanı kırmızı olan birinin dahi Kredi çekmesi mümkün olabilir. Daha da açık olması açısından öncelikli olarak kredi notu düşük kişi tanımını net bir şekilde yapmak gerekir. 

l 0 ile 699 puan arasındakiler en riskli grup,  

l 700 ile 1099 puan arasındakiler orta riskli grup,  

l 1100 ile 1499 puan arasındakiler az riskli grup,  

l 1500 ile 1699 puan arasındakiler iyi grup,  

l 1700 ile 1900 puan arasındakiler ise çok iyi grup olarak öyle alınır. 

Yukarıda maddeler halinde sıralanan gruplar arasında ‘en riskli’ olarak açıklanan grupta bulunan vatandaşlar, kredi notlarını düzeltmedikleri sürece hangi koşulları taşıyor olurlarsa olsunlar, kredi kullanmaları kesinlikle zordur. Bunun sebebi ise bu vatandaşların yüksek ihtimal ile kredileri bilgileri takipte veya 2 ay ve daha da üzeri kredi gecikmeleri mevcuttur. 

Findeks Kredi Notu Kırmızı Kişilerin, Kredi Çekmek Amacıyla Uygulayabilecekleri Yöntemler Nelerdir?  

l Elde ettikleri gelir oranında kredi talebinde bulunabilir,  

l Bankaya kefil göstererek kredi kullanabilir, 

l Bankaya teminat göstererek kredi kullanabilir.  

Bankadan çekilecek kredi açısından teminat gösterilmesi, kredinin ödenmeme riskini düşürmesi ya da ödenmediği takdirde kredi tutarının geri alınabilmesi açısından başvurunun onaylanma ihtimalini yükselten önemli bir faktördür. Tabii ki bu durumda krediye teminat olarak verilmek istenilen taşınır ya da taşınmaz mal ya da hizmetin de aynı şekilde krediye uygunluk şartlarını taşıması gerekir. Yani üzerinde ipotek bulunan bir taşınır ya da taşınmaz, bankaya ipotek olarak gösterilemez. 

Kefil olarak gösterilecek kişi, bankadan kredi çekmeye müsait olmalıdır. Yani kefil olarak gösterilecek kişi, esas muhatap kredi taksitlerini bankaya düzenli bir şekilde ödemediği takdirde kredi taksitlerinin tamamını ödeyeceğini taahhüt eder ve buna göre kefillik sözleşmesine imzasını atar. 

Tüketicinin, bankadan kredi çekebilmesinin bir başka yöntemi ise elde ettiği gelire oranla düşük rakamlı bir kredi talebinde bulunmasıdır. Yani bir vatandaş, ayda 3 bin TL maaş alıyorsa 10 TL’lik bir kredi bankadan talep edebilir. 10 bin TL nin taksit tutarları ayda 1100 TL olacaksa vatandaşın geriye kalan maaşının bin 900 TL’si zaten cebinde kalır. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.