İçeriğe geç

Frontend Developer Nasıl Olunur?

Frontend Developer

Frontend developer olmak dışardan bakıldığında her ne kadar zor bir meslek gibi görünse de aslında izlenecek birkaç ufak adımla rahatlıkla ulaşılabilecek bir meslek grubudur.

Yazılım geliştirme mesleğinin tam olarak gelişmediği yıllarda yazılımın içerisinde ayrılmalar bu kadar net ve açık değildi. O zamanlarda Frontend, Backend vs Fullstack gibi tanımlamalar kullanılmadan herkes her işi yapardı.

Son yıllarda bu ayrımlar daha da keskinleşerek yazılım geliştirme alanında her grup kendi içerisinde ayrıldı ve daha da profesyonelleşti. Bu sebepledir ki artık bu meslek gruplarının istihdamları ve aldıkları maaşlarda farklılık göstermeye başladı.

Frontend Developer Hangi Dilleri Bilmeli?

Frontend developer web sitelerinin ön yüzlerini tasarlamaktan sorumlu olan kişidir. Bu kısa tanım sadece web sitelerini kapsamamaktadır. Telefon uygulamaları ve farklı pek çok platformdaki uygulamaların ön yüzünde gördüğünüz her şeyi frontend developerlar yapmaktadırlar.

Kullandığımız web siteleri ve uygulamaların ön yüzleri bir dükkân vitrini kadar önemlidir. Nasıl ki bir dükkâna girmeden önce dışardan görüşüne bakıyorsak web sitelerindeki işlemlerimize hallederken dış görüşünü o kadar çok önemsiyoruz.

Frontend developer olacak kişilerin web üzerinde rahat hareket edebilmeleri için bilmeleri gereken diller şu şekildedir;

1. HTML: HTML bir programlama dili değildir. Bir işaretleme dilidir ve web sitelerinin iskeletlerini oluşturmaktadır. Ortalama olarak HTML öğrenme süreniz 1-3 hafta arasında değişmektedir.

2. CSS: HTML ile yapılan web sitelerinin şekillendirilmesinde ve görüntünün güzelleştirilmesinde CSS kullanılmaktadır. CSS pek çok şekillendirici kütüphanenin de temelini oluşturmaktadır. Ortalama olarak 5-8 hafta arasında orta seviye de CSS öğrenebilirsiniz.3. [removed] JavaScript bir programlama dilidir ve HTML, CSS ile yaptığınız web sitelerinin dinamikliğini sağlar. Örneğin web sitesine bir buton koyduğunuzda o botunun sizi başka bir sayfaya götürmesini sağlar. JavaScript bir programlama dili olmasından ötürü öğrenme süreci biraz zaman almaktadır. Ortalama olarak 1 yıl gibi bir süre içerisinde orta seviyede JavaScript öğrenebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız teknolojiler başlangıç seviyesinde bir frontend developerın öğrenmesi gereken teknolojilerdir. Günümüzde artık bunların yeterli kalmamasından ötürü daha pek çok farklı kütüphane ve teknoloji de Frontend developer için gerekli durumdadır.

Frontend Developer Neler Yapar?

Frontend developer olan kişiler web sitelerinin ve çalıştıkları kurum ve kuruluşlardaki uygulamaların ön yüzlerini tasarlamakla sorumludurlar. Lakin günümüzde bu durum biraz daha farklı bir noktaya gitmektedir.

Artık frontend developerlar Database ve Backend kısımlarının işlemlerini de halledebilmektedirler. Firebase gibi teknolojiler sayesinde Database yazmak kolaylaştıkça frontend developerlarda bu aşamaları yapmaktadır.

Frontend Developer Ne Kadar Kazanır?

Günümüzde frontend developer olarak çalışan kişilerin maaşları yaşadıkları ülkelere göre değişmektedir. Aşağıda belirttiğimiz maaşlar Türkiye için geçerlidir.

1. Junıor level frontend: 15-20 bin lira arasında kazanmaktadır.

2. Mid level frontend: 20-30 bin lira arasında kazanmaktadır.

3. Senior level frontend: 45-50 bin lira arasında kazanmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz rakamlar her şirkete ve kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebepten ötürü ortalama rakamlar olarak yazılmıştır.

KAYNAKLAR:

1 -https://www.kariyer.net/pozisyonlar/web+arayuz+gelistirici/maas2 – https://antasya.com/front-end-developer-kariyerinizde-nasil-bir-yol-haritasi-izlemelisiniz/#:~:text=Yazılım dünyasının en önemli işlerinden,JavaScript dillerinde uzman olmaları gerekir.

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Exit mobile version