İçeriğe geç

Gözde Uçuşan Cisimler Nedir? Neden Olur? 

gözde uçuşan cisimler
Gözde Uçuşan Cisimler

 Yüzer nokta olarak da bilinen gözde uçuşan cisimler, görüş alanınıza giren küçük noktalardır. Rahatsız edici olsalar da, gözde uçuşan cisimler size herhangi bir acı veya rahatsızlık vermezler. 

 Yüzer noktalar, gri ya da siyah noktalar, çizgiler veya lekeler şeklinde görünebilirler. Bazen, bu yüzer noktalar görüşünüzde büyük, karanlık bir nokta oluşturabilir. 

 Yüzen cisimler gözünüzün sıvısının içinde olduğundan, gözleriniz hareket ettikçe hareket ederler. Onlara doğru bakmaya çalışırsanız, görüş alanınızın dışına çıkarlar. 

 Gözde uçuşan cisimler, çoğunlukla gökyüzü, yansıtıcı bir obje, kağıt gibi düz ve parlak bir yüzeye baktığınız zaman görülür. Sadece bir gözde olabileceği gibi her ikisinde de oluşabilirler. 

 Gözde Uçuşan Cisimler Neden Olur? 

 Yaşa bağlı gözde meydana gelen değişiklikler, gözde uçuşan cisimlerin en yaygın nedenidir. Gözün önündeki mercek ve kornea ışığı gözün arkasındaki retinaya odaklar. 

 Işık, gözün ön kısmından arkaya doğru ilerlerken, göz kürenizin içindeki cama benzeyen bölümden geçer. Vitreus adı verilen bu bölümdeki değişiklikler gözünüzün önünde bazı uçuşan cisimlere ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum, çoğunlukla yaşlanmanın yaygın bir parçası olarak kabul edilir. 

 Gözde uçuşan cisimlerin nedenleri arasında aşağıdaki durumlar da yer alır: 

 • Göz Yaralanması: Bir kaza sırasında gözünüze bir nesne çarparsa veya gözünüz hasar görürse, gözünüzde uçuşan cisimler ortaya çıkabilir.  

 • Yakını Görememek: Yakını göremeyen kişilerde gözde uçuşan cisimler daha sık görülür.  

 • İltihaplanma: Genellikle enfeksiyondan kaynaklanan gözdeki şişme ve iltihaplanma, gözünüzün önünde uçuşan cisimlere neden olabilir. 

 • Diyabetik Retinopati: Diyabet problemi, retinaya giden kan damarlarınıza zarar verebilir. Bu damarlar hasar gördüğünde, retina görüntüleri ve ona çarpan ışığı beyne doğru bir şekilde göndereçmeyebilir. 

 • Vitrözde Kristal Benzeri Tortular: Gözün vitröz kısmında bazen kristal benzeri tortular oluşabilir. Bu durum gözünüzün ön kısmından arka kısmına ışık geçişini engelleyebilir. 

 Yukarıdaki nedenlere ilave olarak göz içi tümörleri ve oküler migren problemi de gözünüzde yüzer noktalara neden olabilir. Ayrıca, gözde uçuşan cisimler genelde 50 yaşından sonra görülmeye başlar. 

 Gözde Uçuşan Cisimler İçin Acil Müdahale Gerekir mi?  

gözde uçuşan cisimler
Gözde Uçuşan Cisimler

 Gözde uçuşan cisimler nedeniyle aşağıdaki semptomlar ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

 • Gözde uçuşan cisimlerin daha sık meydana gelmeye başlaması  

 • Yüzer noktaların boyut, yoğunluk veya şekillerinde değişiklik meydana gelmesi 

 • Işık parlamaları görmek 

 • Çevresel (yan) görüş kabiliyetinizin azalması  

 • Göz ağrısı, bulanık görme veya görme kaybı gibi sorunların ortaya çıkması  

 Gözde uçuşan cisimlerle birlikte ortaya çıkan bu belirtiler, aşağıdakiler gibi daha tehlikeli durumların işareti olabilir: 

 1. Vitreus Dekolmanı: Vitreus küçülürken, yavaş yavaş retinadan uzaklaşır. Vitreus dekolmanı belirtileri arasında ışık parlamaları ve uçuşan cisimler yer alır. 

 2. Vitreus Kanaması: Vitreus kanaması olarak adlandırılan gözdeki kanama, gözde uçuşan cisimlere neden olabilir. Kanama ise herhangi bir enfeksiyon, yaralanma ya da kan damarı sızıntısından kaynaklanabilir. 

 3. Retina Yırtılması: Vitreus sıvıya dönüştüğünde retinada yırtılma meydana gelebilir. Bu durum yüzer noktaların ciddi bir nedenidir. 

 4. Retina Dekolmanı: Retina yırtılması hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, retina gözden ayrılabilir. Retina dekolmanı adı verilen bu durum tam ve kalıcı görme kaybına yol açabilir. 

 Gözde Uçuşan Cisimler Nasıl Tedavi Edilir? 

 Gözde uçuşan cisimlerin tedavisi için çoğu zaman herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Bu durum, çok ciddi sorunlara yol açmaz.  

 Yine de problemin kaynağına bağlı olarak bazı durumlarda gözde uçuşan cisimler görme yeteneğinizi zayıflatabilir. Hatta, yüzer noktaların sayısı bazen rahatsız edici miktarda olabilir. Böyle bir durumda, doktorunuz lazerle tedavi veya cerrahi müdahale önerebilir. 

 Lazerle tedavi, gözde uçuşan cisimleri parçalamak ve bunların ç görüş açınızda daha az fark edilmelerini sağlamak için uygulanır. Bu tedavi yöntemi retina hasarı gibi ciddi riskler taşıdığı için çok fazla tercih edilmez.  

 Diğer bir tedavi seçeneği ise ameliyattır. Göz doktorunuz tarafından vitreus adı verilen bölüm çıkarıldıktan sonra, gözün doğal şeklini korumaya yardımcı olacak steril bir solüsyonu ile değiştirilir. Zamanla vücudunuz solüsyonu gözünüzün kendi doğal sıvısıyla değiştirir. 

 Bu yöntem, gözde uçuşan bütün cisimleri ortadan kaldırmayabilir. Ayrıca, yeni yüzer noktaların oluşmasını da engellemez. Ameliyatla tedavi, aynı zamanda retinada hasara, yırtılmaya ve kanamaya neden olduğu için oldukça riskli kabul edilir. 

 Gözde Uçuşan Cisimler Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

 Gözde uçuşan cisimler, daha ciddi bir durumun belirtisi olmadığı sürece çok fazla yeni soruna neden olmaz. Bu cisimler, hiçbir zaman tamamen yok olmaz. Fakat, bunlar birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde iyileşir. 

 Gözde Uçuşan Cisimler Nasıl Önlenir? 

 Göz uçuşan cisimler, genelde yaşlanma sürecinin bir parçası şeklinde ortaya çıkar. Gözde uçuşan cisimlerin önlenmesi aslında mümkün değildir. Fakat, bu cisimlerin daha ciddi bir problemin sonucu olmadığından emin olmalısınız. 

 Gözde uçuşan cisimleri fark etmeye başlar başlamaz, göz doktorunuza görünmenizde yarar vardır. Doktorunuz, gözlerinizi muayene ederek yüzer noktaların görmenize zarar verebilecek daha ciddi bir durumun belirtisi olmadığından emin olmanızı sağlar. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.