İçeriğe geç

Hızlı Saç Uzatma Yolları

Hızlı Saç Uzatma Yolları

hızlı saç uzatma

 Işıl ışıl ve uzun saçlara sahip olmak ister misiniz? Saçları sağlıklı bir şekilde uzatmak için birçok alternatif mevcut. Hızlı saç uzatma yollarını deneyin.

Kullandığımız boyalar, güneşin zararlı ışınları, havlu ile yıpratarak kurutmak, suyun içindeki kireç ve tabi ki havadaki zehirli gazlar saçların zedelenmesine neden olur. Kimyasal işlem görmüş saçlar, iyi durulanmayan saçtaki şampuan kalıntıları, saç derisini tıkayarak hava girişine engel olur. Nefes alamayan deri, sağlıksız görünümlü saçlara neden olur. 

Sağlıklı Saçlar İçin Gıdalardan Takviye 

Saçların B, C ve E vitaminlerine ihtiyaç vardır. Bu vitaminleri tamamen alabilen ve iyi bakılan temiz saç sağlıklı olur. Saçlarımızı daha hızlı uzatmak için ise, biotin ve çinkoya ihtiyaç duyarız. 

Biotin: B vitaminidir. Keratin üretimine yardımcı olur. Soya, süt, kepekli gıdalar ve yumurta içinde bulunur. 

Çinko: Antioksidan etkisi bulunan çinko, mineral yoğunluğunu arttırır ve saçların daha saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. 

Evde Saç Uzatmak İçin Yapılabilecek Maskeler 

Hızlı saç uzatma yolları arasında evde yapabileceğimiz birçok maske ve kür mevcut. 

Soğan suyu maskesi: Arpacık ya da kırmızı soğanı mikserden geçirip, sadece suyunu alıyoruz. Saç diplerine yavaş hareketlerle yediriyoruz. Yarım saat bekledikten sonra temizliyoruz. Haftada bir kere uygulanabilir. Soğan bol miktarda kolajen üretir. Bu da saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. 

Ilık zeytinyağı: Saç yoğunluğunuza göre, yeterli miktarda, asit oranı en düşük, saf zeytinyağını bir kapta ısıtıyoruz. Bu sıcaklık parmağımızın dayanabileceği bir sıcaklık olmalı, aksi halde saç derinizi yakabilirsiniz. Zeytinyağı hem saça parlaklık verir, hem de saçlarınızı hızlı bir şekilde uzatır. Haftada bir uygulanabilir. 

Yumurta ve zeytinyağı: Yumurtanın akını ve soğuk sıkım zeytinyağını saçlarımızda yarım saat bekletebiliriz. Saçın protein ihtiyacını karşılayıp, aynı zaman da derinin nem dengesini ayarlamış olursunuz. Zeytinyağı etkisi ile saçlarınız daha hızlı uzayacaktır. 

Sarımsak ve tatlı badem yağı: Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Aynı zamanda hücreleri uyararak tüy çıkarma özelliğine sahiptir. Hatta saçkıran tedavisinde bile kullanılan değerli besinlerden biridir. Sarımsak ve tatlı badem yağı karışımı saçları güçlendirerek uzatır. 

Elma sirkesi: Banyodan çıkmadan önce, son durulama suyunuza bir miktar elma sirkesi eklerseniz saçlarınız parlar ve hızlı uzar. Kokusundan rahatsızlık duyarsanız, esanslı yağlar ya da parfümle bastırabilirsiniz. 

Pirinç suyu maskesi: Asyalı kadınların günlük rutinlerinde her zaman olan bir maskedir. Saç uzatma etkisinin yanında cilde aydınlık verir. Bu yüzden ciltleri hem bembeyaz, saçları uzundur. Pirinç birçok kozmetik üründe etkin madde olarak kullanılır. Pirincin içindeki mineraller, saça doygunluk verir. Daha sağlıklı ve hızlı uzatır. 

Bir miktar pirinci kavanoza koyup, ön yıkama yapıyoruz. Sonrasında kavanozun üzerine su ekleyerek, karanlık bir yerde iki gün dinlenmeye bırakıyoruz. İki gün sonra, saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar bu suyla ıslatıyoruz. Herhangi bir sprey şişesi işinizi kolaylaştırabilir. Haftada iki kez uygulandığında 4 cm’ e kadar uzayan saçlara sahip olursunuz. 

Hızlı saç uzatma yolları, sağlıklı saçlara ulaşmanızı kolaylaştıracak ve kısa sürede saçlarınızın ne kadar uzadığına inanamayacaksınız. Saçınıza ihtiyacı olan nemi ve bakımı vermeniz önemli. İhtiyacı ne ise, ona göre yol almakta fayda var. 

Sağlıklı saçlar için nelere dikkat etmeliyiz? 

 • Protein ağırlıklı beslenmeliyiz. 
 • Asitli içeceklerden uzak durup, daha fazla su tüketmeliyiz. 
 • Yatmadan önce, saç diplerimize dairesel hareketlerle masaj yapmalıyız. Bu kan dolaşımını harekete geçirir. 
 • Düzenli olarak saçlarımızı kestirmeliyiz. 
 • Saç köklerini beslemeliyiz. Jojoba yağı, avakado yağı ve hindistancevizi yağı en uygun tercihlerdir. 
 • Saçlarımızı sıkı bir şekilde toplamamalıyız. 
 • Her gün saçlarımızı YIKAMAMALIYIZ. 
 • Keratin içeren saç bakım ürünleri kullanmalıyız. 
 • Saç şekillendirici ürünler (maşa, düzleştirici vs.) kullanmamalıyız. 
 • Stresi azaltıp doğru beslenmeliyiz. 
 • Duştan çıkarken, son durulama suyunun soğuk olmasına dikkat etmeliyiz. Şok etkisi yapıp saç diplerini uyaracaktır. Bu da daha hızlı çalışan hücreler demektir. 
 • Islakken saçlarımızı TARAMAMALIYIZ. 
 • Havlu yerine, pamuklu bir kumaş ya da kıyafetle saçlarımızı kurutmalıyız. Havlu saç tellerine ciddi zararlar verir. Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri budur. 
 • Saç tipinize göre uygulama yapmalısınız. Yağlı bir saç derisine, sürekli yağ ile bakım yapmak doğru değildir. Aynı şekilde kuru saça, daha çok kurutacak maskeler uygulamak uygun değildir. 
 • Doğal olan katkısız ürünleri tercih etmeliyiz. 
 • Tarihi geçmiş ürünleri asla saçımıza sürmemeliyiz. 
 • Saç uzatan, özellikle sarmaşık özlü şampuanları tercih etmeliyiz. 

Hızlı saç uzatma yollarından size uygun olanları uygularsanız sağlıklı sonuç alabilirsiniz. Bunları yaptığımız takdirde canlı, hızlı uzayan, dökülmeyen ve en önemlisi sağlıklı saçlara kavuşursunuz. Saç tipinize göre belirtilen yöntemlerden uygun olanları deneyip, saçlarınızın nasıl hızlı uzadığına tanık olabilirsiniz. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.