İçeriğe geç

Home Office Çalışmak

Home Office Çalışmak

Home Office Çalışmak

Home Office çalışmak hayatı evden oturduğun yerden çalışmak anlamına gelir yani evini ofis gibi kullanmaktır.

 Bu çalışma şekli pandemiden önceki zamanlarda da mevcuttu fakat pandemi sonrası daha çok rağbet görmeye başladı. İnsanlar hastalıklardan dolayı işe gitmeye çekinir oldu ve büyük şirketlerin çoğu bir önlem olarak bu çalışma şeklini benimsemeyi tercih etti. Özellikle bilgisayar başında işini sürdürebilen şirketler elemanlarını home office çalışmaları konusunda teşvik etti. Bu çalışma şeklini tercih eden şirketler çalışanların sağlığını korumuş olmalarını yanı sıra şirketin bulunduğu mülkün kira bedelini ödemekten, çalışanların işe geliş gidiş vasıta ücretlerinden, çalışanların yemek masraflarından, çalışanların meşrubat masraflarından, şirketin elektrik doğalgaz su vb. faturalarından kâr elde etmiş oldular.

Not: Yukarıda bahsettiğim maddelerin hepsini home office çalışan her şirket kesinlikle uygulamış ve bu giderlerden kurtulmuştur demiyorum ama birçoğu yukarıda paylaştığım en az birinden kâr etmiş durumdalar.

 Home Office çalışmak birçok kişi tarafından özellikle ülkemiz vatandaşları tarafından yanlış anlaşılıp yorumlanan bir çalışma şeklidir. İnsanlar home office çalışmayı evde yatarak, istediğin saatte işe başlayarak istediğin saatte işi bırakarak, keyfin yerinde değilse o gün hiç çalışmayarak, halk ağzıyla ” Oh be ne güzel iş yattığın yerden para kazanıyorsun bulamadık şöyle bir iş ” gibi söylemleriyle düşüncelerini dile getiriyorlar. Bu çalışma şeklinin artı ve eksilerini maddeler halinde aşağıdadır.

ARTILAR

l Yol ve trafik stresi yok.

l İşe geç kaldım, kalacağım derdi yok.

l Yemek seçme hakkın var ister evde hazırla istersen dışardan istediğini söyle gelsin.

l İşe yetişmem gerek diyerek erken kalktığın zamanlarda artık uykunun yerini aldı yani fazla uyumak.

l İşe gidiş ve dönüşte geç gelen veya hiç gelmeyen içi tıklım tıklım otobüslere binme derdi yok.

EKSİLER

l Fazla çalışma saatleri; normal bir şirket çalışma düzenini düşünürsek 8-5 saatleri arası şirkete vardın masanın başına oturman çalışmaya hazırlanman o arada çalışma arkadaşlarınla amirlerinle kısa sohbetler etmen derken 1 saat geçiyor. İş sonunda da servise veya otobüse geç kalmamak için ufak tefek hazırlanmalar derken 1 saat de öyle geçiyor 1 saatte öğlen yemeği dersek toplan 9 saatten 6 saat çalışmış oluyordun. Home office çalışma hayatında öyle değil işte sabah 1 saat erken başlıyorsun işe ki akşam iş bitimine sarkmasın iş neden? çünkü evden çalıştığın için amirlerin işin yarına kalmaması gerektiğini nasıl olsa evden çalıştığını ima ediyorlar ve rica ediyorlar böylelikle senin çalışma saatlerin 7-6,7,8,9 gibi saatlere uzayabiliyor.

l Kas sistemi rahatsızlıkları; devamlı oturarak çalıştığın için ve yemeğinde önüne geldiği için gün içinde vücudunla yaptığın hareket miktarı azalmaktadır buda vücudunda özellikle bacak ve kol kaslarının azalmasına erimesine neden olmaktadır.

l İskelet sistemi rahatsızlıkları; fazla çalışmak, gereğinden fazla bilgisayar başında oturmak, sabit durmak, kısıtlı hareketler yapmak: sırt tutulması, boyun ve omur ilik kireçlenmesi, kamburluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

l Eklem rahatsızlıkları; bilgisayar başında en çok kullandığımız organlardan biri ellerimizdir. Parmak ve bileklerimiz devamlı çalıştığı için eklemlerde ağrıya ve şişliğe neden olmaktadır.

l Göz hastalıkları; fazla çalışmak bilgisayar ekranına bakmak göz yorgunluğu, göz sulanması, göz kuruması, göz kaşınması, göz kızarması, bulanık görme, yakını veya uzağı seçememe … gibi sorunlara neden olabilir.

l Baş ağrısı.

l Şeflerinin veya iş arkadaşlarının seni istedikleri saatte rahatsız etmesi.

l Her gün aynı oda uyanıp aynı masada çalışıp aynı yerde yemek yemek ve aynı yerde uyumak monotonluk.

l Sosyal hayatının ve çevrenin azalması.

l Ruhsal bunalıma girmek.

l Kilo almak.

l Ev fatura giderlerinin artması.

l Kaliteli zamanının azalması.

l Pandemiden dolayı şirket her küçülmeye gittiğinde işten çıkarılma korkusu.

l Çalışma şartlarının denetimsizliği.

l Amirlerinle veya çalışma arkadaşlarınla iletişim problemi.

l Evden çalışma hayatında yeterli ergonomik şartların olmaması.

l Çalışırken telefon veya görüntülü görüşme esnasında ev ahalisinin odaya girmesi.

l Çalışırken ev ahalisinin yüksek seste televizyon veya radyo dinlemesi.

l Çalışırken ev ahalisinin ev işlerine yardım beklemesi.

l Çalışırken arkadaşlarının nasıl olsa evdesin diyerek sohbet etmeye ısrarlı bir biçimde çağırması.

l Eğer dışarı çıkarsan eve döndüğünde işini tamamlamak için gece yarılarına kadar çalışmak.

 “Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.