İçeriğe geç

Kanada’da Yüksek Lisans Yapmak

Kanada’da Yüksek Lisans Yapmak

Kanada'da Yüksek Lisans Yapmak

Kanada’da Yüksek Lisans Yapmak İçin Not Ortalamam Kaç Olmalı?

Kanada’da yüksek lisans şartlarından en önemlisi bir önceki eğitimizdeki not ortalamanızın yeterliliğidir. Lisans eğitiminizi en az 3.00 ortalama ile tamamlamış olmanız isteniyor. Ancak Kanada’da not sistemi Türkiye’deki gibi 4.00 üzerinden değil, 4.33 üzerinden. Bu nedenle bahsedilen 3.00 ortalama Türkiye sistemine göre 2.77’ye denk geliyor. Yani lisans diplomanızda not ortalamanız 2.77 ve üzerindeyse Kanada’da yüksek lisans yapmak için tüm okullara başvurabilirsiniz

Yabancı Dil Şartı

Kanada’da yüksek lisans yapmak için tüm okullar İngilizce yeterlilik skoru talep ediyor. IELTS sertifikası şart denilebilir. IELTS uluslararası alanda geçerli bir İngilizce yeterlilik belgesidir. Kanada’da yüksek lisans şartlarından önemlisi olan İngilizce yeterliliği için okullar genelde IELTS Academic sınavından 9 üzerinden en az 6,5 skor alınmasını talep ediyor. Genel ve Akademik olarak iki çeşit IELTS sertifikası mevcut, yüksek lisans için akademik kategorisinden sınava girmeniz gerekiyor. Türkiye’de birçok şehirde belirli dönemlerde sınav açılıyor. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi ülkelerde hemen hemen her gün sınav bulmak mümkün. Kağıt ya da bilgisayar üzerinden test imkanı mevcut. IELTS’in org uzantılı kendi sitesinde birçok ücretsiz deneme sınavına ulaşabilirsiniz. IELTS Türkiye’nin resmi temsilcisi olan https://idpieltsturkey.com/tr/ sitesi üzerinden size en yakın şehirden sınav randevunuzu alabilirsiniz. 2021 Sınav ücreti: 1400 TL (adresinize yollanacak sertifika bu ücrete dahil).

Önemli Not: Kanada’da yüksek lisans yapmak için Duolingo, TOEFL ve PTE skoru halen kabul edilmekte olsa da eğitim danışmanları tarafından bu sertifikaların durumunun sallantıda olduğu söyleniyor. Bunlardan birine hazırlanıp, sınav ücreti ödeyip sonrasında belgenin geçersiz sayılması gibi bir riskle karşı karşıya kalmamak için IELTS sertifikası tercih etmekte fayda var.

Devlet Üniversitesi mi Özel Üniversite mi?

Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen bir yabancı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz. Kanada’da hem devlet hem özel üniversiteler yüksek lisans için yurt dışından öğrenci kabul ediyor. Ücret açısından ikisinin arasında yurt dışından gelen öğrenciler için çok fazla bir fark yok. Çünkü devlet üniversitesi ücretsiz eğitimi Kanada vatandaşlarına sağlarken; Kanada’da yüksek lisans yapmak için yurt dışından gelecek öğrencileri özel üniversite seviyesinde ücretlerle kabul ediyor. Ayrıca kabul şartları da çok zorlayıcı olabiliyor. Özel üniversiteler ise daha düşük GPA (not ortalaması) ve daha az evrakla öğrenci kabul ediyor. Kanada’daki iş gücü ihtiyacı çok fazla olduğu için iyi bir iş bulmak için mezun olduğunuz okulun devlet ya da özel olması çok fazla bir fark yaratmıyor.

 Okul Ücretleri

Kanada’da yüksek lisans ücretleri senelik14.000 – 38.000 Kanada doları arasında değişiyor. Tüm üniversitelerin websitesinde her yüksek lisans programı için ücret bilgisi net olarak paylaşılıyor. Genel ortalamaya bakıldığında iş bulmak imkanının yüksek olduğu iyi bir özel okulda 2 senelik yüksek lisans için 35.000 Kanada dolarını gözden çıkarmak gerekiyor.

Kanada’da Yüksek Lisans Bursu Var Mı?

Birçok özel üniversite lisans mezuniyeti sonrası iş deneyimi fazla olan öğrencilere özel indirimler uyguluyor. Bu indirim Kanada’da Yüksek Lisans Bursu olarak biliniyor ancak aylık bir maddi destek anlamına gelmiyor. Üniversiteye başvuru esnasında yazacağınız başvuru mektubuna bu talebinizi eklemeniz işe yarayacaktır. 5.000 CAD’ına kadar indirim almak mümkün olabiliyor. Kanada’da yüksek lisans ücretleri diğer ülkelere göre daha uygun olduğu için yoğunlukla tercih ediliyor.

Kanada’da Yüksek Lisans Ücretleri nasıl ödenir?

Okulu ve programı seçtikten sonra başvurunuzu ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Kanada’da yüksek lisans yapmak için başvuru işlemleri esnasında ücretsiz danışmanlık sağlayarak başvurunuzu gerçekleştirecek birçok danışmanlık firması mevcut. Transcript, IELTS sertifikası, başvuru mektubu ve varsa referans mektubunuzu okulun sistemine yükleyerek başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra 4-6 hafta arasında başvurunuz sonuçlanır. Kabul edilmeniz halinde okul sizden ilk dönem ücretini ödemenizi isteyecektir.

Kanada’da yüksek lisans yapmak için 2 senelik eğitim bedelini tek seferde ödemeniz gerekmez. Kanada’daki tüm okullar aynı Türkiye’de olduğu gibi ödemeyi dönem bazında talep eder. Ancak vize aşaması için okulun geri kalan ücretini ve Kanada’da yüksek lisans yapmak için geçireceğiniz süredeki masraflarınıza karşılık 8.000-10.000 CAD arasında bir birikimi banka hesabınızda gösterebilmeniz beklenir. Böyle bir birikiminiz yoksa, bu birikime sahip olan eş, anne ya da baba sponsorluğu beyan edebilirsiniz. Bu durumda sponsorun banka dökümü ve size sponsor olacağını beyan eden bir mektup sunmanız yeterli olacaktır.

Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’da yüksek lisans yapmak için okula ilk dönem ücretini ödemeniz halinde okul size resmi bir kabul yazısı gönderecektir. Bu yazıyı öğrenci vizesi talebinizde dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Öğrenci vizesi için gerekli diğer evrakları tamamladıktan sonra vize talebinizi online olarak yapabilirsiniz. Bu işlemleri eğitim danışmanlık firmaları ücretsiz olarak sizin adınıza yapacaktır. Pandemi şartları ve konsolosluklardaki aşırı yoğunluk nedeniyle vize cevabının gelmesi 16 haftayı bulabilmektedir.

Hem Okuyup Hem Çalışmak Mümkün mü?

Kanada’da yüksek lisans yapmak ayı zamanda para kazanmak için de imkan sunuyor. Kanada öğrenci vizesi part-time yani yarı-zamanlı çalışma izni ile birlikte geliyor. Ayrıca herhangi bir talep yapmanıza gerek yok. Öğrenci vizenizi aldığınız takdirde haftada 20 saat istediğiniz işte resmi olarak çalışabilirsiniz. Kanada’da yüksek lisans yapanlar bu şekilde aylık masraflarını rahatlıkla çıkarabiliyor.

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.