İçeriğe geç

Karekod (QR) Nedir? 

karekod
Karekod

 Denso ismindeki Japon bir şirket tarafından geliştirilmiş olan barkod çeşidine karekod ya da QR kod ismi verilmektedir. 

 Karekodun kullanım amacı, tıbbi ürünler üzerinde yer almasını sağlamak olarak; ilk kez ilaç sektöründe kullanılmıştır. Ancak kullanım kolaylığı sunuyor olması sebebiyle geliştirilerek, günümüzde kafelerin menülerine bakmak için bile masalarda yerini almış durumda. 

Karekod Ne İçin Kullanılır? 

 Mobil telefonlar aracılığı ile kullanım alanları genişleyen karekodlar; ulaşım, sağlık, giyim, yeme-içme gibi birçok sektörün içindedir. 

 İki boyutlu bir barkod okuyucu olan karekod; metin görüntüleme, internet üzerindeki bir adrese gitme, fotoğraf veya video açma gibi birçok seçeneğe ulaşmak amacıyla kullanılır. 

 QR kodunu kullanabilmek de oldukça kolaydır. Çoğu akıllı telefona yüklenmiş olarak gelen karekod okuyucu uygulamalar ile direkt olarak girilebileceği gibi, Apple Store ya da Google Play aracılığı ile telefonlarınıza indirerek de, karekod kullanımı aktifleştirilebilir. 

Karekodun İşlevi Nedir?

karekod
Karekod

 Barkodlara göre daha küçük bir alan sunarak, kare ya da dikdörtgen şekil avantajı olan karekodlar; taramasının hızlı olması ve çabuk okunabilme kolaylığıyla da zamandan tasarruf anlamına gelir. 

 Üzerindeki kodların belli bir seviyeye kadar silinme ve kirlenme yapması da, çok büyük bir sorun teşkil etmeyecek, işlevini yerine getirmeye devam edecektir. 

Karekod Kullanım Kolaylığı Sunar Mı? 

 Kullanımı her yaştan kimse için oldukça kolay olan karekod okuma, yalnızca telefonların kamera sistemi ile QR kod uygulamaları üzerinden gerçekleşir. 

 İhtiyaç anında derhal açılması ile sisteme erişim kolaylığı olan karekod okutma sisteminin ücretsiz olması, rahat kullanmayı daha da etkili hale getirir. 

Karekod Hangi Durumlarda Kullanılır? 

 Birçok avantajı içinde bulunduran karekodu nerelerde kullanabilirim, diye merak ediyorsanız; sizlere sıraladığımız maddelere bir göz atın: 

– Kendi web siteniz var ise bunu tanıtım amacıyla karekodu kullanabilirsiniz. 

– Sms gönderme amacıyla kullanabilirsiniz. 

– Whatsapp programı bilgisayarınızda yüklü ise telefonunuzdan karekodu okutarak, uygulamaya bilgisayar aracılığı ile girebilirsiniz.  

– Sesli aramalar için karekodu kullanabilirsiniz. 

– Araç alırken ön camda bulunan karekod ile aracın km vs. bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

Yandaki karekodu okutup sitemizi kolayca ziyaret edebilirsiniz. Sizde linkten kendi sitenizin karekodunu oluşturabilirsiniz.

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.