İçeriğe geç

Kilo Vermek İçin Ne Yapmak Lazım?

kilo vermek
Kilo Vermek

İnsan vücudu hareket ister. Pasif, hiçbir eylemde bulunmayan insan için kilo almak hale gelir. Vücut isteğine karşı çıkmak, belli başlı sorunları beraberinde getirir.

 Hareket Halinde Olmak

 Güne yarım saat yürüyerek başlamak, sağlık açısında oldukça önemlidir. Ve insanı zinde tutar. Yürümek metabolizmayı çalıştırır ve zayıflama için vazgeçilmez bir eylem olma yolunda ilerler. Her gün yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. İlk başlarda bu tür eylemler zor gelebilir insana. Vücutta aç kalmışsa ve üzerine de yürüyüş yapılmışsa tansiyonda düşme bile görülebilir.

 Bu Gibi Durumlarda Neler Yapabiliriz?

kilo vermek
Kilo Vermek

 Öncelikle vücudu harekete alıştırmalıyız. İlk gün yarım saat yürümek yerine on beş dakika yürüyebilir, ilk üç gün bu tempoda devam edebiliriz. Böyle davranırsak vücudumuza eziyet etmemiş ve sağlığımızı da riske atmamış oluruz. Dördüncü gün on beş dakikalık yürüyüşü yirmi dakikaya çıkarabiliriz. Ve ilk haftayı bu şekilde sonlandırmayı deneyebiliriz. Vücut artık bu tempoya alıştırmıştır kendini.

 İkinci hafta başlangıcı yarım saat olabilir artık. Bu hafta yarım saat yürümek harekete alışan vücut için hiç de zor olmayacaktır artık. Üçüncü haftadan sonra harekete alışan insan vücudu, daha fazlasını isteyebilir. Bu yürüyüşleri sabah ve akşam tekrarlayabilir, hatta sabah veya akşam koşmayı da deneyebiliriz.

 Neler Tüketilmeli?

kilo vermek
Kilo Vermek

 Sabah yürüyüşü yapan vücut yeterince acıkmıştır ve bir an önce yemek yeme potansiyeline yakalanmıştır. Kahvaltımızda mutlaka bir haşlanmış yumurta olmalı. Yumurta protein açısından zengin bir besin kaynağı ve kalorisi de oldukça düşük. Yanında ufak bir beyaz peynir, üç dört zeytin, domates ve salatalık tüketebiliriz. İki en fazla üç dilim ekmek kahvaltı için ideal olandır.

 Sabah ve öğle yemeği arasında mutlaka ara öğün olmalı. Ara öğünlerde süt, yoğurt, meyve tüketebiliriz. Bunlardan bir tanesini tüketmek şartıyla ara öğünü tamamlamalıyız. Öğle yemeğine gelecek olursak, mutlaka çorba ile başlamalıyız öğle yemeğine. Bir kase çorba tüketebiliriz. Kasenin de çok dolu olmamasına özen göstermeliyiz. Yanında salatamız olabilir ve salata mutlaka yağsız olmalı. Tuzu da oldukça az tüketmeye özen göstermeliyiz. Bir, en fazla iki dilim ekmek öğle yemeği için yeterli olacaktır.

 Öğle ve akşam yemeği arasında da ara öğün tercih etmeliyiz. Süt, yoğurt, meyve, salatalık bunlardan herhangi birini tercih edebiliriz. Bu tür yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi de doğru değildir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu düşünmeli. Bu düşünceye karşı gelmemeliyiz. Bir meyve ara öğün için yeterlidir. Bunu ikiye çıkarmak oldukça sakıncalı bir düşüncedir.

 Akşam yemeğinde et, tavuk ya da balık tüketebiliriz. Bu yiyeceklerle arası iyi olmayan kişiler bakliyat tercih edebilir. Tavuk yiyeceksek haşlanmış olmasına özen göstermeliyiz. Yağ içinde kalmış bir tavuk tercih edilmemeli, bu durum et ve balık içinde geçerlidir. Üç dört kaşık pilav ve yanında salata ile akşam yemeğini tamamlayabiliriz. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler tüketmemeye özen gösterirsek daha kısa sürede yol almak mümkün olacaktır.

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.