İçeriğe geç

Mandala Nedir? Mandala Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Mandala Nedir? Mandala Ne Zaman Ortaya Çıktı? 

Mandala nedir? 

mandala

 Sanskritçeden gelen bir isim olan mandala, ‘enerjiyi tutan kap’ olarak dilimize çevrilmiştir.  

 Budizm ve Hinduizm gibi dinler tarafından evrenin bir yansıması gibi düşünülen mandala, rahatlama ve dinginlik sağlama amacından dolayı, bir çeşit ritüel ya da meditasyona hizmet eder. 

Mandala ne zaman ortaya çıktı? 

 Mandalanın ortaya çıkışı, net olmasa da birçok kaynakta 40 bin yıl öncesine dayandığı söylenir. 

 Mandala çiziminin ilk örnekleri, Hindistan’da bulunan bir mağarada olduğu söylenir.  

 Mandalanın; tarih, ülke, din farklılığı gözetmeksizin, pek çok insanı etkisi altına aldığı söylenebilir. Bunu da; her ne kadar en büyük etkisini Budizm ve Hinduizm etkisiyle göstermiş olsa da, çeşitlilik ve içerik zenginliğinin Uzakdoğu dinleri ile sağlanmış olduğundan anlayabiliriz. 

Mandala nasıl yapılır? 

mandala

 Mandala çizimine ilk olarak merkezden başlanır. Bu merkezlere denk gelecek şekilde, etrafına çeşit çeşit çizgiler ve desenler eklenir. Mandalanın boyu böylece büyümüş ve genişlemiş olur. 

 Mandalanın yapımı, sanıldığı kadar kolay ve uğraşsız sayılmaz. Günler, hatta haftalar boyunca süren; taş, çakıl gibi malzemeler yardımı ile birden fazla seçenek sunabilme avantajını elinde bulundurur. 

Mandala ne işe yarar? 

 Mandala yapılırken okunan dualar ve söylenen şarkılardan da anlaşılacağı üzere, mandalanın sakinleştiren, mutlu eden ve eğlendiren bir yanının olduğunu söylemek mümkündür.  

 Bazı inanç sistemlerinde, dilekleri ortaya koyarak istenilen şekilleri yapma sonucunda, enerji yardımıyla isteklerin gerçekleşmesi kolaylaşır. 

 Çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin yapabileceği ve bu aktivite sonrasında; odaklanma, kişinin ruh halini yansıtma gibi durumlara aracılık etmesiyle ruhsal bir doyuma ulaşılabilir. 

 Kullanılan renk ve tonlar, kişinin bilinç altında sakladığı olayları gün yüzüne çıkarıyor olması; kendini ifade ediş tarzı ile tanışmasını sağlar. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.