İçeriğe geç

Marka Tescili Nedir? Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka Tescili Nedir? Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

marka tescili

Markanın size ait olduğunu ve bu markanın tüm sorumlulukları ile haklarını almak için markayı tescil ettirmek gerekir. Yazımızda marka tescili nedir; marka tescil başvurusu nasıl yapılır? Hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız. Marka haline gelmiş ürün ve tasarımlar isim olarak korunması gerekir. Bir marka sahibi bu markanın bütün haklarını ve sorumluluklarını üstüne alması gerekir. Buna yasal olarak marka tescil etme denir. 

Marka Tescili Nedir? 

Bir işletme tarafından üretilen mal ve hizmetleri diğer işletmelere ait mal ve hizmetlerden ayrı olmasını sağlayan işaretin adına marka denir ve bu işaretin yasalarla korunmasına marka tescil adı verilir. Markayı tescil ettirmek işletmeler açısından birçok avantajlar sağlar. Üretimini yapmış olduğunuz mal ve hizmetin markasını tescil ettirmek, başka firmaların onu kullanmalarına izin vermez. Genel olarak markayı tescil ettirmekle size ait olan markanın haklarını üzerinize almış bulunuyorsunuz. Markayı tescil ettirmekle ileride lisans verme, devretme veya miras bırakma haklarını da almış bulunursunuz. Marka tescil süreleri değişik olmakta genellikle 10 yıl olur. Belirli olan ücretler ödenmesi durumunda marka tescil süresi uzatılır. 

Marka Tescil Yapılma Yeri 

Marka tescili yaptırmak için sizden istenilen belgeler hazırlandıktan sonra Türk Patent Enstitüsü’ne belgelerinizi teslim ederek başvurunuzu yapmış olursunuz. Başvurular bireysel veya bir vekil tayin ederek yapılabilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar marka tescil başvurularını yalnızca vekilleri yapar. İstenilen evraklar usulüne göre doldurulup hazırlandıktan sonra Türk Patent Enstitüsü’ne gidilip başvuru yapılır. 

Marka Tescilinin Yapılması 

marka tescili

Markayı tescil ettirmek için ilk olarak Türk Patent Enstitüsü’nün istemiş olduğu belgeler eksiksiz ve tam olması gerekir. Hazırlamış olduğunuz belgeler Enstitüye teslim edildikten hemen sonra yapılan başvuru kesinlik kazanmış olur. Unvanınız da korunmuş hale gelir. Türk Patent Enstitüsü başvuru yaptığınız evraklarda eksiklik bulursa size 2 ay kadar bu eksikliği tamamlamak için süre verir. Size verilen bu 2 aylık süre içerisinde eksik olan belge veya yazıyı tamamlamazsanız başvurunuz tamamen iptal olur. 

 Yapılan başvuru kabul edildiği zaman Türk Patent Enstitüsü esasa uygun olarak inceleme yapar. Yapılan başvuru kabul gördüğü zaman Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Daha sonraları üçüncü kişilerin görüşlerine ve itirazlarına göre tekrar inceleme sürecini başlatır. İtiraza uğramayan başvurular tescil işlemleri tamamlanıp ticaret sicil kaydı oluşturulur. Son aşamaya gelindiğinde sicil kaydı ile beraber Marka Tescil Belgesi, Başvuruyu yapan kişiye teslim edilir ve başvuru süreci tamamlanmış olur. 

Marka Tescil Başvurusu Sırasında İstenilen Belgeler:

Başvuruyu yapan kişi tüzel kişiliğe sahip ise; 

  • İşyeri faaliyet belgesi 
  • İşyerine ait vergi levhası 
  • Marka örneği 
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu 
  • Başvuruyu yapan kişi gerçek kişi ise, 
  • T.C. kimlik numarası 
  • Vekâletname( varsa) 
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu 
  • Marka örneği 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.