İçeriğe geç

Nasıl Hacker Olunur?

hacker
Hacker

Bir çok makale okudunuz, bir çok Udemy eğitimi satın aldınız, onlarca kafadan onlarca ses duydunuz, ama bir türlü istediğiniz becerilere ulaşamadınız. Sizler için gerçek bir hacker’ın gözlerinden, Nasıl hacker olunur? adlı makalemize hoş geldiniz.

Hacker Nedir?

Hacker kelime manasında kesici kesen kimsedir, ama bizim için daha güzel bir anlamı var, soru sormayı seven, kurcalayan ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olan birey veya bireylerdir.

Hacking Nedir?

Kelime manası kesmek ve doğramak olan hackingin anlamı bizlere göre, bir şeyi kurcalama olarak çevrilmesi daha mantıklı gibi geliyor, sebebini makalemizin geri kalanında göreceksiniz.

Hacker olmak için gereksinimler.

Nasıl Hacker olunur? dediğimizde bazı kişisel gereksinimler bulunmaktadır, gelin beraber bu gereksinimleri inceleyelim.

İşletim sistemleri mimarisi.

Temel bilgisayar kullanımı herkeste olmalı olduğunu düşündüğümüz için, buraya eklemedik, o zaman ilk önce işletim sistemleri mimarisiyle bağlayalım.

İşletim sistemlerinin nasıl çalıştığını bilmeniz lazım, nasıl donanımla haber kurduğunu ve bizim programlarımızın nasıl donanıma ulaştığını bilmeniz lazım. İşletim sistemi mimarisini ve işletim sistemlerinin modellerini bilmeniz lazım, hacker olmak istiyorsanız.

Linux bilgisi:

hacker
Hacker

Birçok hacker Linux dağıtımlarından birini kullanır, bunun sebebi Linux’un özgür yazılım bünyesinde olmasıdır, yani kodları incelenebilir, değiştirilebilir ve özgürce işlem yapabilirsiniz. Windows da hacking elbette yapılır, lâkin tüm vücudu alçılar ile dans etmek güzel bir deneyim sağlamaz kimseye. Bu yüzden Linux öğrenmek çok önemli bir kavramdır, direk kodlara müdahale ettiğimiz için, network ağlarını istediğimiz gibi izleyip ve manipüle etmeyi sağladığı için güzel bir tercihtir. KISACA PENGUEN’İN SEVİN

Network bilgisi:

Network bilmek cihazların iletişimi bilmektir, Network Hacking ve Network Security alanları oldukça popüler ve oldukça önemlidir, bunun sebebi iletişimi kesmek içinde kullanılabilir, iletişime sızıp özel ve önemli bilgileri almakta olabilir, aynı şekilde kötü niyetli hackerların saldırılarından korunmak olabilir. Birçok Udemy kursunda Arp Spoofing saldırısını görmüş olabilirsiniz, ama arp nasıl çalışır? Nasıl manipüle edilir? Göstermediler sizlere, sebebi basit iyi bir network eğitimi vermiyorlar, bunun için iyi bir network bilgisine sahip olmanız gerekiyor. İnternette, Udemy platformunda ve Youtube’da birçok network eğitimi bulunmaktadır, benim tavsiyem Ccna ve Ccnp seviyesinde network bilgisi sizleri çok güzel bir şekilde geliştirecektir

Programlama:

Aslında bakıldığı zaman bir çok alanda bu madde olmalı, programlama bilme, program yazabilme ve tersine mühendislik saldırılarında, bir programı okuyup görevini anlamak çok önemlidir, veri tabanlarında bir program olduğu göz önüne alınırsa, veri tabanı saldırılarında, veri tabanının hangi programlama dilinde yapıldığı bize kolaylık sağlayacaktır.

Kendi scriptlerinizi yazıp, aynı saldırı için başka sistemlere sürekli uzun uzun bir saldırı modeli izlemenizi engeller, hazır bir script ile kolaylıkla saldırıda bulunabilirsiniz.

Araştırma yeteneği:

Bir hacker, bir dedektif gibi, bir gazeteci gibi araştırmacı olmalıdır, bu uzun yolculukta sizlerin önünüze onlarca hata çıkacak, onlarca kod parçası, bazen günlerce bir hatanın çözümünü arayacaksınız, hiç yılmadan bunalmadan araştırma yapmanız gerekecek, ama bu araştırma en ince ayrıntısına kadar olmalıdır, sizleri hacker kılan asıl olay budur, araştırma yeteneği.

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.