İçeriğe geç

Retinol İle Yepyeni Bir Cilde Kavuşmak Mümkün mü?

retinol

A vitamini cilt dostu vitaminlerin başında gelir. Yağ fonksiyonlarını dengeleyen vitamin A, kolajen üretimini de destekler ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Cildi gençleştirici etkileriyle ön planda olan A vitamini kırışıklıkları ve lekeleri gidererek daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Son zamanlarda yaygınlaşan retinol krem ve serumlar ise A vitamininin bir türevidir. Yağda çözünebilme özelliğine sahip olan ve karaciğerde depolanan A vitamininin bir başka formu olan retinol, hücre yenilenmesinde etkilidir. Yoğun bir cilt bakımı için tercih edilebilen retinol ürünleri ile birçok problemden kurtulmak mümkündür. Retinolün çok yönlü bir uygulama alanı vardır. Bu da kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmesinde etkilidir. Güçlü bir anti-aging olan retinol hücre büyümesini de düzenler ve asitten elde edilir. 

Cilt Bakımında Retinol Kullanmanın Ne Gibi Faydaları Vardır? 

l Retinol cildin kırışıklıklara karşı direncinin artmasını sağlar. Kolajen ve elastin proteinlerini uyararak cildin yaşlanma etkilerine karşı korunmasını sağlar. Ciltteki ince çizgilerin giderilmesini sağlar ve yenilerinin oluşumunu da büyük ölçüde engeller. 

l Cilt tonunu eşitleyen retinol lekelerin giderilmesinde de etkilidir. Sivilcelerden, güneşten kaynaklanan lekeler ya da hiperpigmentasyon gibi sorunlar retinol ile ortadan kalkabilir. 

l Cildin genel anlamda daha iyi ve canlı görünmesini sağlar. 

l Cildi onaran ve yenileyen retinol serbest radikaller ile mücadele ederek sağlıklı kalmasını sağlar. 

l Retinol ciltteki ölü ve sağlıksız deriyi pul pul döker. Alttan yepyeni ve canlı bir cildin gün yüzüne çıkmsını sağlar. Böylelikle daha aydınlık ve kusursuz bir görünüm elde edilecektir. 

l Retinol sivilceler ile mücadele etme noktasında da etkili bir cilt bakım ürünüdür. Özellikle yağlı cilt tipinin sebum miktarını dengeler ve siyah nokta, sivilce gibi sorunların azalmasını sağlar. Cilt yüzeyinde peeling etkisi yaratan retinol gözeneklerin tıkanmasını önleyerek yeniden sivilce oluşumunu da engeller. 

l Retinol içerisindeki küçük moleküller cilt tarafından emilir ve derinlere inerek dermise kadar ulaşır. Bu da ciltte oluşabilecek problemler üzerinde ne kadar etkili olduğunun bir göstergesidir. 

l Cildin nem seviyesini dengeleyen retinol içeriğindeki hafif peeling etkisi ile ölü cilt hücrelerinin uzaklaşmasını sağlar.  

l Retinol pek çok serum ya da kremin içerisinde bulunabilir. Retinolün cilde yaptığı olumlu etkilerin birçoğundan A vitaminince zengin gıdalara ağırlık vererek de faydalanmak mümkündür. Yeşil yapraklı sebzeler, patates, greyfurt, kırmızı biber, mercimek, karpuz, bezelye, havuç, portakal, kavun gibi besinler A vitamini bakımından zengindir. Ayrıca süt, tereyağı, yumurta, balık yağı, tereyağı, somon, tavuk ciğeri, alabalık gibi hayvansal gıdalar da bol miktarda A vitamini içerir.  

retinol

Retinol Kullanmaya Ne Zaman Başlanır? 

Cilt genellikle nemini ve sıkılığını 30’lu yaşlarda kaybetmeye başlar. Bazı kişilerin ciltlerinde daha erken yaşlarda da hücre yenilemesi konusunda aksamalar oluşabilir. Bu tarz durumlarda doktorunuz daha erken retinol kullanmanızı tavsiye edebilir. Cilt bakımı ürünleri gece saatlerinde, uyku sırasında cildi yenileme konusunda etkilidir. Retinolün faydalarından nasiplenmek istiyorsanız uygulamayı gece yatmadan yapabilirsiniz. Retinol asidik bir madde olduğu için güneş ile etkileşime girmesi sakıncalı olabilir. Bu nedenle de gece saatlerinde cilde uygulanması daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde cilt lekelerine davetiye çıkarabilirsiniz.  

Retinolün Yan Etkileri Var mı? 

Retinol kullanmaya ilk başladığınızda ölü deri döküleceği için kuruma ya da tahriş gibi durumlar söz konusu olabilir. Ciltte kızarma, kızarıklık ve kaşınma da retinol kullandıktan sonra başlayan yan etiler arasındadır. Cilt retinole alıştıktan sonra bu sorunlar kendiliğinden ortadan kalkar. Retinolü her gün kullanmak yerine haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Retinol başlı başına bir peeling etkisi yaratacağı için bu ürünü kullanırken ekstra olarak başka bir peeling uygulaması yapmanıza gerek yoktur. Retinolün deriyi incelttiğine dair yanlış bilgiler vardır. Aslında retinol uzun süre düzenli şekilde kullanıldığında epidermal kalınlığın artmasını sağlar. Artan cilt kalınlığı çevresel etkenlere karşı dayanıklılığın ortaya çıkması anlamına gelecektir. 

“Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.”