İçeriğe geç

Rusya vizesi nasıl alınır? 

rusya

Rusya vizesi aldıktan sonra, vize formunu doldurarak gerekli belgelerle birlikte almanız gerekmektedir. 

Alınan vize formunda vize başvurusu yapılacak ülkenin yerine ve o ülke vizesine ilişkin gerekli belgelerin yer aldığı bölüme istinaden, vize başvurusu yapılacak ülkenin adını, vize başvurusu yapılacağı ülkenin adresini, kimliğinizi, telefon numaranızı (sınırsız olmalıdır), e-mail adresinizi, kiminin Rusya’da kimlerle yaşadığınızı ve sizin de onlarla iletişim kurmak istediğinizi, Rusya Federasyonu’nda geçirdiğiniz zamanı ve vize başvurusunuzun hangi yıl içinde hangi zamanda yapılacağını, Rusya Federasyonu’nun hangi bölgesinde yaşıyorsanız vize başvurusunuzu hangi bölgede yapmak istediğinizi, Rusya Federasyonu’nun hangi bölgesinde yaşıyorsanız vize başvurusunuzu hangi bölgede yapmak istediğinizi vize başvurusunuzun konusunu, seyahat amacınızı ve Rusya Federasyonu’ndan ayrılmak istediğiniz günü yazmanız gereklidir. 

Rusya vizesi hangi ülkelerden başvuru yapılabilir? 

Rusya Federasyonu vizesi ülkemizden başvuru yapılırken (vize başvurusu yapılırken) yukarıda sözünü ettiğimiz belgelerle ve yolculuk yapacağınız ülke ile (Rusya) ilişkili olduğunuzu belgelendirmeniz gerekmektedir. 

Bu ülkeler içinde; Avusturalya, Bahreyn, Bahreyn Kraliyet Birliği, Belarus, Bolivya, Bosna-Hersek, Cezayir, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Filipinler, Finlandiya, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, İsrail, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Kosta Rika, Kuveyt, Kuzey Kore, Lübnan, Makedonya, Malezya, Meksika, Norveç, Pakistan, Panama, Portekiz, Rusya Federasyonu, Rusya Federasyonu Kıbrıs Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu Moldova Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu Tadım Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu Vanuatu Cumhuriyeti, Senegal, Singapur, Sırbistan, Sırbistan Cumhuriyeti, Suriye, Tacikistan, Tayland, Türkmenistan, Türkiye, Ukrayna, Venezuela, Vietnam, Yemen, Zimbabve olmak üzere toplam yirmi bir ülkeden başvuru yapılabilir. 

Rusya vizesi için başvuru yapıldığında vize başvuruları ile ilgili olarak yukarıda sayılan tüm belgeleri, Rusya vizesi başvuru formunu, iki yüzük fotokopisi ve imza sirkülerini ibraz etmeniz gerekmektedir. Sizin seyahat yaptığınız ülke ile Rusya arasında ilişkili olduğunuzu belgelemek için ise yolculuk yaptığınız ülke ile vizesini almak için yaptığınız başvuru arasında 6 aylık süre olmalıdır. 

rusya

Rusya vizesi gerekli belgeler; 

-Vize başvuru formu (yukarıda sayılan tüm belgeler) 

-İki yüzük fotokopisi 

-Vizelerle ilgili olarak yaptığınız başvuru yolculuğu ile ilgili yaptığınız başvuru arasında 6 aylık süre olmalıdır. 

-Yolculuk yaptığınız ülke ile Rusya arasında ilişkili olduğunuzu belgelemek için yaptığınız başvuru arasında 6 aylık süre olmalıdır. 

-Kimlik Fotokopisi 

-Vize başvurusu yapmak için yaptığınız başvurunuzdan sonraki 6 aylık süre içinde başvurunuzu geri çekme niyetinde iseniz, ve Rusya vizesi için yaptığınız başvurunuzu geri çektiğinizi belgelemek için bir yetkili temsilciniz ile imza sirkülerini ibraz etmeniz gerekmektedir. 

Rusya vizesi türleri nelerdir? 

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar 
rusya

1- Pasaport 

2- 1 adet 4×6 cm’den küçük vesikalık fotoğraf (dışarıdan çekilmiş) 

3- Rusya’daki Yetkili Konsolosluğunuza gönderdiğiniz E-Vize başvuru formunu içeren zarfın içinde; 

4- 1 adet kapasite fotoğrafının şekli ve boyutlarına uygun olarak pasaport fotoğrafının üstüne konulması gerekmektedir. (Vize başvuru kartı, vize başvuru belgesi veya e-Vize başvuru kartı devir ve temlik işlemleri için istenen fotoğraflar ise pasaport fotoğrafı ile aynı hizada olmalıdır.) 

5- Fotoğraflarınızın pasaport fotoğrafının veya belgelerinizin üstüne konulması gereken kapasite fotoğrafının şekli ve boyutlarına uygun olması gerekmektedir. 

6- Aile şahsi kimliği veya eşi ise, sadece evlilik tarihi gösteren vesikalık fotoğrafının pasaport fotoğrafının üzerine konulması gerekmektedir ve pasaportun fotoğraf kısmına yerleştirilmesi gerekmektedir. 

7- Yabancı bir büyükelçiliğinin kabulünde istenilen evrakların pasaporta eklenmesi gerekmektedir. 

8- Yabancı bir büyükelçiliğin davetiyle kabul edilen yabancılara, daveti duyan büyükelçilik tarafından belirlenen; 

9- Pasaporta eklenen evraklar ise, 

10- Evlilik belgesi (evlilik yıldönümünün gün sayısı, evlilik tarihi, evli olduğunuz eşinizin adı ve soyadı, evlilik yıldönümünüzün yıldönümünün yılı, evlilik tarihinizin günü) 

11- Anlaşmalı olduğunuz büyükelçilik tarafından verilen evrak. 

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar 

Rusya ticari vize için, akabinde gelen Rusya resmi ticaret bürosuna yerleştirilen yerleştirme belgesi ile; Olağanüstü yerleşik Rusya vatandaşı olanların, Olağanüstü yerleşik Rusya vatandaşı olmayanların; Çalışma veya çalışmama izni olanların, olayın oluştuğu tarihi izleyen 30 gün içinde Türk vatandaşlarının ise, ticari veya ticari olmayan ilişkilerinde; Türkiye de doğduklarına dair belgenin aslı, Türkiye ye tekrar geri dönüp isteyenlerin ise, Türkiye de doğduklarına dair belgenin aslı gerekmektedir. 

Rusya ile Türkiye arasında ticari vize tanıma ve ticari vize sınırları belirlenmiş durumda. Ticari vize kapsamında ikili anlaşmalar dahilinde vize verilmesi mümkündür. 

Rusya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar 

1. Vize başvuru formu: Rusya vize başvuru formu, vize başvurusu yapılacak olan kişilerin vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Vize başvuru formunda kişilerin adı, soyadı, doğum tarihi, ticaret unvanı, misafirhane kodu ve adresi gibi bilgileri doldurmalarını sağlayan belgedir. 

2. En az bir boş sayfası olan pasaport: Pasaporta damga vurulması için geçerli olacak işlemdir. 

3. Bir adet vesikalık fotoğraf: Yanınızda olunması önemlidir. 

4. Seyahat sigortası poliçesi: Sağlık veya diğer sebeplerden ötürü seyahatinizi güvence altında tutan belgedir. Aksi halde hasta haneler bütçeyi aşabilmektedir. Sağlık giderlerinizi seyahat sigortası poliçesi uygun fiyattan ödemektedir. Bu belgede gerekliler arasındadır. 

5. Dönüş uçak bileti: Hemen hemen her ülkenin istediği belgedir. 

Rusya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Öncelikle Rusya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar başlığının altındaki yazısını okuyarak aile birleşimi için vize başvurusu yapabileceğiniz yerlerin yurtdışından elbette ki yasal olması gerekiyor. 

1-Aileye ait iki adet vize kaşesi, 

2-Aile bireylerinin her birinin pasaportları, 

3-Kişisel bir resim (3.5×4.5 cm), 

4-Fotoğraflı bir yüksek öğrenim belgesi, 

5-Aile bireylerinin her birinin rusça konuşma ve yazma yeterliğini gösteren belge. 

6-Aile bireylerinin her birinin öğrenim durum belgesi (birinin lisans mezunu, bitirdiği üniversiteden bireysel). 

7-Yabancı bir ülkede yaşayan aile bireylerinin yurtdışında okumakta oldukları dersleri tanımlayan belgesi. 

8-Aile bireylerinin her birinin ikametgahını gösterir belgesi. 

9-Aile bireylerinin her birinin banka dekontları. 

10-Aile bireylerinin her birinin ikamet ettiği ildeki tapu fotokopisi. 

11-Aile bireylerinin her birinin işte çalıştığına ilişkin belgesi. 

12-Aile bireylerinin her birinin işte çalışmadığına ilişkin belgesi. 

13-İkamet ettiği ildeki Valiliğin verdiği iş sağlığı raporuna ilişkin belgesi. 

14-İkamet ettiği ildeki Valiliğin verdiği eğitim durum belgesine ilişkin belgesi. 

15-Vize başvuru formu. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.