İçeriğe geç

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni:

saç dökülmesinin neden olur

İnsanlar günde 50 ila 100 tel saç dökülmesi yaşayabilir. Kulağa korkutucu gelse de, genel olarak saç dökülmesi kelliğe neden olmaz çünkü temelde kafanızda yaklaşık 100 bin saç ve aynı anda uzayabilen ve dökülen saçların yerini alabilecek yeni saçlarınız vardır. Saç dökülmesi neden olur?

Aslında, erkeklerin saç kaybetme olasılığının kadınlardan daha fazla olduğu ortaya çıktı. Çoğunlukla kellikten kaynaklanır. Ancak, kadınların başına gelme olasılığını da dışlamaz. Saç dökülmesinin nedenleri, vitamin eksikliği gibi en basitinden, daha karmaşık sorunlara, yani bir hastalığın belirti ve semptomlarına kadar çok çeşitlidir. 

Saç dökülmesinin nedenlerini öğrenmek için, biri stres olmak üzere dikkat etmeniz gereken 10 saç dökülmesi nedeni burada. 

1. Sağlıksız Saç Derisi 

saç dökülmesinin neden olur

Saç dökülmesinin bir sonraki nedeni, saçın düzgün büyümesini zorlaştıran iltihaplanmadır. Saç dökülmesini tetikleyebilecek cilt koşulları arasında dermatit, seboreik dermatit, sedef hastalığı ve mantar enfeksiyonları veya kepek bulunur. 

Farkında olmadan yanlış şampuan seçimi sağlıksız saç derisinin sebeplerinden biri olabilir ve saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu nedenle sadece saçı değil saç derisini de bir bütün olarak besleyen doğru formüle sahip bir şampuan seçmek önemlidir. 

2. Kalıtım Nedeniyle Saç Dökülmesi 

saç dökülmesinin neden olur

Saç dökülmesinin bir sonraki nedeni, genetik veya kalıtsal faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu faktör en yaygın faktördür. Genler bir ebeveynden kalıtsal olabilir, ancak aile ağacındaysanız, her iki ebeveyn de saç dökülmesi sorunu yaşıyorsa daha büyük bir risk altındasınız. 

Genel olarak, saçlar her döküldüğünde, aynı boyutta yeni saçlarla değiştirilir. Ancak bu durumda, saç kökleri küçüldükçe ve sonunda büyümeyi tamamen durduracağından, her yeni saç daha ince ve daha ince bir dokuya sahip olacaktır. 

3. Fazla A Vitamini 

saç dökülmesinin neden olur

Saç dökülmesinin bir sonraki nedeni aşırı A vitamininin sonucudur. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne atıfta bulunarak , çok fazla A vitamini takviyesi veya bazı ilaçlar almak aslında saç dökülmesini tetikleyebilir. 

Daha da iyisi, vitamin ve mineral takviyesi almadan önce her zaman içeriğine dikkat etmelisiniz. A vitamini 5000 IU veya 1500 mikrogram içeren takviyeleri seçmeyin, çünkü takviye saç dökülmesine neden olabilecek günlük A vitamini yeterliliğini aşıyor. 

4. B vitamini eksikliği 

Öte yandan, vücudunuz B vitamini eksikliği hissediyorsa, saç dökülmesine de neden olabilir. Düzenli olarak B vitaminleri tüketin, diyetinizi ve menünüzü B vitamini yönünden zengin besinlerle (et, balık, mısır, patates, balkabağı, bezelye, tatlı patates) değiştirin ve Avokado ve fındık gibi iyi yağlar içeren turunçgiller dışındaki meyveler en çok tercih edilenlerdendir. Saç dökülmesi probleminizi tedavi etmek için en iyi çözüm. 

5. Protein Eksikliği 

saç dökülmesinin neden olur

Dikkat edilmesi gereken bir sonraki saç dökülmesi nedeni, düşük proteinli bir diyet izleme alışkanlığıdır. Protein, saç hücreleri de dahil olmak üzere vücudun ana yapı taşıdır. 

Çok düşük protein alımı saç yapısını zayıflatabilir ve saç büyümesini yavaşlatabilir. Protein eksikliğine bağlı saç dökülmesinin nedeni genellikle protein alımının azalmasından 2-3 ay sonra ortaya çıkmaya başlar. 

6. Anemi 

saç dökülmesinin neden olur

Dikkat edilmesi gereken bir sonraki saç dökülmesi nedeni, özellikle kadınlarda anemi olup olmadığıdır. 20-49 yaş arası her 10 kadından 1’inde kansızlık vardır. Ağır adet kanaması olan veya yeterince demir almayan kadınlar kansızlığa eğilimlidir. 

Bu hastalık aşırı yorgunluğa, halsizliğe ve solgun cilde neden olan demir eksikliğine neden olur. Ayrıca tekrarlayan baş ağrıları, konsantrasyon güçlüğü, soğuk avuç içi ve ayaklar ve saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. 

7. Tiroid Bezi Bozukluğu 

saç dökülmesinin neden olur

Saç dökülmesinin bir sonraki nedeni, vücuttaki glandüler bozukluklardan veya yaygın olarak tiroid bezi bozuklukları olarak adlandırılır. Aşırı metabolik hormonlar üretmek için optimal olarak çalışmayan bir tiroid bezi, tiroid bezi bozukluklarına neden olabilir. 

Etkisi, kalp çarpıntısı, ishal, sinirlilik, sinirlilik, ciltte nemlilik hissi, kas güçsüzlüğü ve her zaman şaşırmış görünen göz ifadelerine neden olabilmesidir. Bu hastalık aynı zamanda saçların kırılgan hale gelmesi ve kolayca kırılması nedeniyle saç dökülmesine de neden olabilir. 

8. Otoimmün Hastalık 

saç dökülmesinin neden olur

Alopesi Areata , vücudun bağışıklık sisteminin saçı zararlı yabancı parçacıklar olarak algıladığı ve saç köklerine saldırabileceği otoimmün bir hastalıktır . 

Bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu otoimmün hastalık kadın veya erkekler tarafından deneyimlenebilir. Bilim adamları, stres de dahil olmak üzere bu bozuklukta önemli bir faktör olduğunu tahmin ediyor. 

9. Stres 

saç dökülmesinin neden olur

10. Saç Isıtıcılarını Çok Sık Kullanmak 

saç dökülmesinin neden olur

Saç dökülmesinin bir sonraki nedeni olabilecek en son şey, saç kurutma makinesini ve düzleştiriciyi çok sık kullanmaktır. Bu aletler aslında saçın doğal özelliklerine zarar verebilir. Özellikle çok yüksek sıcaklıklarda kullanılırsa. 

Bunun nedeni, bu aletin saçtaki doğal nemi giderebilmesi ve su içeriğini azaltabilmesidir. Sonunda, saçınız hasar görecek, kuruyacak ve uçlar kırılacaktır. Çok sıcak ve sık kullanılan bir saç kurutma makinesi veya saç düzleştiricinin kullanımı seyrek olmamakla birlikte saçların yeniden çıkmasını zorlaştırabilir. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.