İçeriğe geç

Türkiye’deki TRT Vergisi ve Avrupa’daki Örnekleri 

Türkiye’deki TRT Vergisi ve Avrupa’daki Örnekleri 

Bu yazı, Türkiye’deki bir vergi kalemi içerisinde olan ve Avrupa’da örneklerinin bulunduğu, Avrupa ülkelerinde TV vergisi olarak öne çıkan, Türkiye’de elektrik faturalarına yansıyan TRT vergisinin, kısacası TV vergisinin nasıl bir vergi olduğuyla ve Türkiye-Avrupa uygulama karşılaştırmalarıyla verginin finansal rakamlarını ele alıp Türkiye’ye ve Avrupa’ya ne gibi getiriler sağladığı hakkında çeşitli bilgiler vermektedir. 

 Bir çok ülkede kamu yayıncılığı yapmaları için medya organları oluşturulmuştur. Avrupa’daki bir çok kamu yayıncılığı görevini üstlenmiş kısacası halk tabiri ile devlet kanalı olan kuruluşlar bağımsızlıkları ve tarafsızlıkları zarar görmemesi amaçlı reklam almazlar. Tabiki değişen iktidarlara bağımlı olmamak amaçlı Avrupa’daki bütün ülkelerde TV vergisi adı altında bir takım ücretler kendi vatandaşlarına yansıtılmaktadır. Bu şekilde iktidardan ve iş dünyasından bağımsız sadece kamu yararını gözeten kamu yayıncılığını ilke etmektedirler. 

Fransa ve TV Vergisi 

Fransa’da bu verginin adı konut vergileridir. Fransa’nın devlet kanalları olan France 1 , France 2, France 3, France 4 şeklinde France Televisions’a bağlı kanalları izlemek için Fransız halkı her bir aile için yılda 139 Euro kamu yayıncılığına katkı miktarı öder. Bu bedel Fransa’da halktan konut vergileri içerisinde birlikte alınır. 2009 yılında Fransa meclisinden çıkan bir karar, bağlayıcılığı ile birlikte devlet kanallarında reklam almamaya karar vermiştir. 2022 yılında konut vergilerinin kaldırılması gündeme gelebileceği söylenmektedir bu şekilde TV vergisinin kaldırılması düşünülmektedir. 

Almanya ve TV Vergisi 

Almayanda bu verginin adı Gez Funkgebühren ’ dir. Almanya’da bu GEZ ücreti önceden kişi başı olsada sonradan her aile başına ücret şeklinde olmuştur. Her aile başına bu ücret ayda 18.36 Euro’dur. Almanya’da özel yayın organları ülkemizdeki gibi reklam yayın ücretleri ile kendilerini idame ederler , ARD VE ZDF gibi devlet kanalları bu vergi sayesinde varlıklarını sürdürürler. Almanya’da bu vergiyi ödememeniz halinde 1000 avroya kadar para cezası ile cezalandırılıp bir idari suç işlemiş sayılırsınız. Tekrarlanıp durum düzeltilmese hapis cezasına varan yaptırımlar uygulanabilir. İşsizlik ödeneği alanlar, sığınmacı parası alanlar, yaşlılık parası alanlar , sosyal güvence parası alanlar ve öğrenciler başvurmaları halinde bu ücretten muaf sayılabilirler. 

İngiltere ve TV vergisi 

İngiltere’de bu vergi “TV Licence” ücreti olarak alınır. Bu kapsamda bütün BBC kanalları reklam almazlar. İngiltere’de bu verginin toplam ücreti yılda 159 pounddur. 75 yaş üzerinden bu bedel tahsil edilmez. BBC’ye ödenen bu miktar yıl içinde ülkeyi terk etmeniz haliyle tekrar iade edilebilmektedir. Ülkede radyo dinleyicisi gayet fazladır , BBC frekanslarında reklam ile ilgili hiç bir ibare bulamazsınız. 

Avusturya ve TV Vergisi 

Avusturya devlet televizyon ve radyo kurumu ORF’nin finansal kaynağını sağlamak için devletin aldığı TV izleme vergisine Avusturya’da GIS denmektedir. Avusturya’da halk evinde iki TV bulundursa bile bir TV üzerinden ödeme yapılmaktadır. GIS vergisi tercihe göre 2-6 aylık veya 12 aylık tahsil edilir. 2 aylık ücretler bölge bölge 41.86 Euro veya 53.46 Euro arasında değişmektedir. 

 Türkiye ve TV vergisi 

Hayatımıza, elektrik vergisinden TRT vergisinin çıkarılması gündemi ile giren bir vergi kalemi içerisinde olan TRT vergisi Türkiye’de aktif elektrik enerji bedeli üzerinden %2 oranında alınan ve TRT’ye iletilen bir bedeldir. Ülkemizde sanayi sicil belgesi bulunanlar ve OSB’ler için TRT muafiyeti uygulanmaktadır. Devlet kanalımız olan TRT gelir kalemleri olaraktan şu şekildedir. Örnek olarak verdiğimiz 4 ülke TV vergisi kapsamında idame olurken , TRT , bandrol gelirleri, reklam gelirleri, elektrik enerjisi payı , yetersizlik durumunda genel bütçeden katkı gibi gelir kalemleri bulunmaktadır. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Exit mobile version