İçeriğe geç

Yapay Zeka Nedir? 

yapay zeka
yapay zeka

Yapay zeka (AI), makinelerin deneyimden öğrenmesini, yeni girdilere uyum sağlamasını ve insan benzeri değerlendirme gerçekleştirmesini mümkün kılar. Bugün duymak için AI örneği – satranç oynayan bilgisayarlardan kendi kendine giden arabalara kadar derin öğrenme ve doğal dil işlemeye dayanır. Bu teknolojilerin kullanımı, günümüz endüstri çağında büyük verilerin veri işleyişi ve şablonlarının kalıpları tanıyarak özelleştirmek yerine getirecek şekilde eğitilebilir. 

Yapay Zeka Tarihi 

 Yapay zeka terimi 1956’da üretildi, ancak yapay zeka, artan veri hacimleri, gelişmiş algoritmalar ve hesaplama gücü ve depolama alanındaki iyileştirmeler sayesinde bugün daha popüler hale geldi. 1950’lerde erken AI araştırmaları problem çözme ve örnek yöntemler vb. konuları araştırdı. 1960’lı yıllarda ABD Savunma Bakanlığı bu ve benzeri çalışmalara ilgisini arttırdı ve temel insan akıl yürütmesini taklit etmek için bilgisayar eğitimi almaya başladı. Örnek verecek olursak, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) 1970’li yıllarda sokakların haritalanması projelerini tamamladı. 

 DARPA, Siri, Alexa veya Cortana‘nın isimleri duyulmadan çok önceleri 2003 yılında akıllı asistanlar ürettikleri bilinmektedir. Bu çalışma, bugün bilgisayarlarda görünen otomasyon ve resmi muhakemenin yolunu açtı; bunlar arasında insani yetenekleri tamamlama gayreti ve güç katmak için tasarlanan karar destek sistemleri ve akıllı arama sistemler de bulunmaktadır. Hollywood filmleri ve bilim kurgu kitapları AI’yı dünyayı ele geçiren insansı robotlar olarak tasvir ederken, AI teknolojilerinin şu anki evrimi o kadar da korkutucu değil ya da o kadar akıllı. Bunun yerine, AI bütün sektörlerde birçok fayda sağlamak için geliştirildi. 

yapay zeka
yapay zeka

Yapay Zekanın Önemi 

 AI, veriler aracılığıyla tekrarlayan öğrenmeyi ve keşfetmeyi otomatikleştirir. Ancak yapay zeka donanım bazlı robotik otomasyondan farklılıkları vardır. Manuel görevi otomatikleştirmek yerine, AI, yüksek boyutlu, görevleri güvenilir bir şekilde ve yorulmadan gerçekleştirir. Bu tip otomasyon için, sistemi kurmak ve doğru soruları sormak için insan soruşturması hala gereklidir. 

 AI mevcut ürünlere zeka katıyor. Genellikle, AI bireysel bir uygulama gibi satılmaz. Bunun yerine, Siri’yi yeni nesil Apple ürünlerine bir özellik olarak eklenmiş gibi, zaten kullandığınız ürünler AI yetenekleriyle geliştirilecektir. Otomasyon, akıllı makineler, konuşma platformları, güvenlik istihbaratından yatırım analizine kadar ev ve iş yerlerinde birçok teknolojiyi geliştirmek amacıyla büyük miktarlarda veriyle birleştirilebilir. 

Kullanım Alanları 

 AI uygulamaları X-ışınlarının okunmasına olanak sağlayabilir. Kişisel sağlık asistanları yaşam koçu olarak hareket edebilir, haplarınızı almanızı, egzersiz yapmayı veya daha sağlıklı yemeyi hatırlatır. AI, sıralı verilerle kullanılan belirli bir detay öğrenme türü olan tekrarlayan ağları kullanarak, bağlı ekipmanlardan beklenen yük ve talebi tahmin etmek için fabrika verilerini analiz edebilir. AI, kişiselleştirilmiş öneri sunan ve satın alma seçenekleriyle tüketici ile tartışan sanal alışveriş özellikleri sunar.

Yapay zeka ile stok yönetimi ve saha yerleşim teknolojileri de geliştirilecektir. AI, birçok gizli katmanı olan sinirsel ağları kullanarak daha fazla ve daha derin verileri analiz edebilir. Beş gizli katmanla bir sahtekarlık tespit sistemi oluşturmak birkaç yıl önce neredeyse imkansızdı. Tüm bunlar yüksek bilgisayar gücü ve büyük verilerle değişmiştir. Derin öğrenme modellerini eğitmek için çok fazla veriye ihtiyacınız var, çünkü doğrudan verilerden öğreniyorlar. Ne kadar fazla veri ile beslenirse o kadar doğru olurlar. 

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.