İçeriğe geç

Yazılım Yapmaya Nasıl Başlanır?

yazılım
Yazılım

Nasıl Başlarım?

 Web tasarıma başlamadan önce hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Kodlama ve yazılım emek gerektiren, sabır isteyen bir iştir. Nereden başlayacağınıza hangi alana yönelmek istediğinize karar vermelisiniz. Windows programlama, Mobil uygulama ve Web Sitesi, bunlardan hangisi üzerine çalışmak isterseniz öncelikle onun üzerine bir araştırma yapabilirsiniz. Yetenekleriniz ve ilginiz hangi alanda daha çok ise o alana yönelmenizde yarar vardır.

Nerede Öğrenebilirim?

 Web tasarım öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur. İstediğiniz her yerde ve her zaman öğrenmeye başlayabilirsiniz. Web tasarım kitapları, çevrimiçi kodlama ve tasarım dersleri, çeşitli internet siteleri size bu konuda yardımcı olacaktır. Çevrimiçi eğitimlerde Udemy, Codeacedemy, Odtü Bilge İş Portalı, Khan Academy gibi siteler başlangıç seviyesinden başlayarak Web tasarım öğrenmede size yardımcı olacaktır. Bu sitelerden bazılarında sizlere eğitim aldığınıza dair sertifikalar da verecektir.

Nasıl Web Tasarım Öğrenebilirim?

 Web sitesi tasarlamaya karar verdiyseniz öğrenmeniz gereken diller vardır. Bunlar HTML, CSS, Javascript, Jquery, Php, Bootstrap‘dir. Bu dilleri sırasıyla öğrenirseniz web sitesi tasarlamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle HTML dilini öğrenmeniz gerekir. HTML “Hyper Text Markup Language ” yani Hiper Metin İşaretleme Dili bu diller arasındaki en basit dildir. Diğer bütün dillerin altyapısını HTML oluşturur. HTML herhangi bir resim, metin ve içeriği web sitesinde işaretlemeyi kullanır. CSS; web sitesinde yer alan tablo, resim, şekil, bölüm gibi ögelerin stilini, boyutunu, görüntüsünü HTML ile bağlanarak düzenlemeye yarar. Javascript; web sitesi tasarlamaya yarayan betik bir dildir. Javascript tarayıcının kullanıcıyla etkileşimde bulunması, tarayıcının kontrol edilebilmesi gibi fonksiyonlar sağlar. HTML ve CSS kullanmak isterseniz Notepad++ gibi programları kullanabilirsiniz.

Nasıl Windows Programlamayı Öğrenebilirim?

yazılım
Yazılım

 Web tasarıma nazaran Windows programlama daha zordur. Bunun nedeni her program için belli ve ayrı algoritmaların olmasıdır. Bu sebepten dolayı da insanlar bu programları ve algoritmaları öğrenmek zor gelir. Windows programlaması öğrenmek istiyorsanız C# dilini öğrenmeniz gerekiyor. Bu dil Microsoft’un desteklediği, zenginleştirdiği, geliştirdiği bir programlama dilidir. Yazılan kodlardan dolayı programlamayı yapanlar işlevselliğe ağırlık vermektedir. Kaynak çok olduğu için web sitelerinde çeşitlilik de fazladır. Çoğu kodlama dilinde olduğu gibi bu dilde de Türkçe karakterler kullanamazsınız. Windows programlama yapmak isterseniz Microsoft Visual Studio’yu kullanabilirsiniz.

Nasıl Mobil Programlama Öğrenebilirim?

 Mobil programlamanın temelinde Java dili vardır. Web tasarım ve Windows programlamaya göre bu onu daha zor yapmaktadır. Öğrenmesi bu iki dile göre daha zaman alıcıdır, sabır gerektirir. Günümüzde cep telefonu ve kullanıcı sayısı arttığı için mobil uygulamalar daha kalabalık kesimlere hitap etmektedir. Kullanım açısından daha pratik olması sebebiyle akıllı telefonlar bilgisayarla tercih edilmektedir. Eğer mobil uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Java dilini öğrenmeniz gerekmektedir. Java öğrenmek için Udemy, Bilge Adam gibi sitelerden çevrimiçi olarak yararlanabilirsiniz.

 Hangi programlamayı tercih ederseniz edin yapmanız gereken kendinizi sürekli test etmektir. Sürekli kod yazmak, projeler geliştirmek kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Diğer en iyi blog yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.